NJUJORK, 19. marta (Tanjug) - Prošle godine je zatvoreno više hedž fondova nego bilo koje godine od finansijske krize, pošto su investitori selili novac u veće kompanije i povlačili aktive. Kako izveštava agencija "Blumberg", lani je likvidirano 1.057 hedž fondova, najviše od 2008. godine, prema podacima hedž fonda "Researć Inc".
Iako je upravljanje imovinom ove industrije blago poraslo na 3,02 hiljade milijardi dolara tokom 2016, na kraju godine je bilo 9.893 fondova koji su upravljali tim novcem, u koji su uključena i sredstva samih hedž fondova - što je najmanje od 2012.
Ovi podaci zaokružuju jednu tešku godinu za hedž fondove, koji su se našli "pod paljbom" penzionih fondova koji im zameraju zbog visokih naknada i slabih rezultata.
Prosečni fond na berzi nije od 2008. godine nadmašio rast indeksa ukupnog povrata S||P 500, meru koja uključuje reinvestirane dividende.
Slabi rezulatati se nastavljau i u 2017. godini. Ponderisani kompozitni indeks HFRI fonda u prva dva meseca ove godine porastao je za 2,2 odsto, zaostajući značajno za rastom američkih akcija od 5,9 procenata.
Investitori napuštaju hedž fondove, a lani su povukli iz njih sredstva u iznosu od 70,2 milijarde dolara.
Veliki, afirmisani fondovi imali su korist od meteža u toj industriji. Na kraju prošle godine, samo 19 odsto hedž fondova je upravljalo aktivama većim od 1,0 milijarde dolara. Oni su kontrolisali 91 odsto industrije novca, što je mali porast u odnosu na prethodnu godinu.
Interesantno je da je prošle godine zabeležen još jedan postkrizni rekord u toj industriji. Naime, u 2016. je počelo s radom samo 729 novih fondova, što je manje nego bilo koje godine od 2008. Primera radi, u 2015. godini je startovalo 968 fondova, navodi "Blumberg".
Ostavi komentar