Lokalne samouprave čekaju da im Ministarstvo građevinarstva dostavi kriterijume za vođenje zgrada. Opštine i gradovi nemaju uputstva kako da odrede koliko će koštati ova usluga
Zgrade koje do kraja godine ne budu upisane u registar stambenih zgrada očekuje prinudna uprava, ali se još ne zna koliko bi ona mogla koštati vlasnike stanova. I oni koji su se odlučili da plate profesionalnog kućepazitelja imaju problema da ga angažuju.
MITROVČANI ODLUČILI SAMI U Sremskoj Mitrovici nisu čekali kriterijume resornog ministarstva. Na nedavnoj sednici usvojili su odluku o visini naknade za rad prunudnog profesionalnog upravnika. Za njegovo angažovanje stanari će mesečno izdvajati 300 dinara po stanu. |
Razlog je što u većini gradova u Srbiji, kao i u prestonici, još nije poznato koliko će iznositi naknada za usluge profesionalnih upravnika. Jedinice lokalne samouprave čekaju da im Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture dostavi kriterijume. Nisu još dobili ni uputstva za utvrđivanje minimalne visine iznosa tekućeg održavanja, kao ni za investiciono održavanje zajedničkih delova zgrada.
Na adrese mnogih beogradskih opština stižu pitanja sugrađana o visini naknade, međutim, njima su u ovoj situaciji vezane ruke, jer je odluka na Gradu. Gradska uprava loptu prebacuje na ministarstvo, koje je nadležno za Zakon o stanovanju.
Kako kriterijumi nisu doneti, ni Beograd nije doneo akt o minimalnoj visini iznosa napred navedenih troškova.
Ni ostali gradovi još nisu doneli odgovarajući akt. U Novom Sadu su prve licence za profesionalne upravnike zgrada dodeljene u julu. Prema rečima Srđana Popovića, koji je u prvoj grupi prošao obuku, u gradu ima ukupno 3.300 zgrada, a njih 2.800 je registrovano u skladu sa starim zakonom.
U oko 800 objekata u Novom Sadu su već ranije angažovani upravici, i njihove usluge, od 250 do 300 dinara mesečno, stanari plaćaju preko računa objedinjene naplate "Informatike" - rekao je Popović.
U Kraljevu je šestoro profesionalnih upravnika dobilo licencu. Kako saznajemo u JP "Gradsko stambeno", niko od njih još nije angažovan kao profesionalni upravnik, jer se čeka da odbornici Skupštine grada utvrde cenu njihovog rada.
- Tek tada će stambene zgrade moći da angažuju svoje profesionalne upravnike. Njih će plaćati stanari, odnosno svaki stan će mesečno izdvajati iznos koji će odrediti lokalna samouprava, a zasad je nezahvalno licitirati o kojoj se sumi radi - kažu u kraljevačkom gradskom stambenom preduzeću.
Ostavi komentar