Uprava za javni dug prodala je juče pedesettronedeljne državne zapise vredne 1,67 milijardi dinara. Ponuđen obim emisije iznosio je 10 milijardi dinara dinara, tražnje 3,27 milijardi, a realizovano je 167.318 komada zapisa, ukupne nominalne vrednosti 1,67 milijarde dinara.
Državni zapisi su prodati po stopi prinosa od 4,01 odsto na godišnjem nivou, a na naplatu dospevaju 23. marta 2017.
"Primanja po osnovu emitovanih državnih zapisa koristiće se za finansiranje obaveza po osnovu ranije emitovanih hartija od vrednosti koje dospevaju u martu 2016, te zato ovo zaduživanje neće uticati na promenu stanja javnog duga", objavljeno je na sajtu Uprave.
Jel može neko da pojasni ovu vest? Istorijski gledano, kurs dinara može da padne i 6.5% godišnje (novija istorija), a ovde država nudi 4.01% godišnje što znači da postoji rizik od gubitka novca. Zar nisu državni zapisi "sigurna" investicija? Šta je ovde "sigurno"? Ili možda i jeste ovako nesigurno kao što se meni čini zbog čega i nije realizovano svih 10 milijardi već samo 1.67? Može neko objašnjenje? Da li grešim kada kažem da je ovo investicija popriličnog rizika?