Tekst objavljen: 24.05.2015 13:00        


Privredni indeks Srbije je 79, od mogućih 100 bodova, što znači da ima najpozitivnije privredno okruženje u regionu, pokazalo je istraživanje "Privredni barometar Jugoistočne Europe" koje je sačinilo Austrijsko kreditno osiguranje Prisma i GfK Austria.

Privredni indesk Srbije najveći u regionu

Prema tom istraživanju, sprovedenom u decembru prošle godine na uzorku od po 150 malih i srednjih firmi korporacija u četiri zemlje regiona, privredni indeks za Sloveniju iznosi 69 bodova, a za Srbiju i Bosnu i Hercegovinu 79 bodova. Privredni indeks Hrvatske je 64 boda i najmanji je među četiri zemlje regiona, pokazalo je istraživanje čiji su rezultati danas predstavljeni u Zagrebu.

Indeks, kako je objasnila stručnjak za rizike u Prismi Gudrun Majeršic (Meiersctz), obuhvata procenu ukupne privredne situacije u zemlji, uvozno-izvozne i investicijske aktivnosti i ponašanja u plaćanju, preneo je Tportal.

Što je indeks veći to je privredno okruženje u nekoj zemlji pozitivnije, kazala je Majeršic, dodajući da je istraživanje pokazalo i da su 'Hrvati nezadovoljni svojom privrednoma situacijom, ali i da u idućih 12 meseci 48 posto ispitanih kompanija očekuju poboljšanja, jer smatraju da je 'dno' već dostignuto i da se dugotrajna recesija i pritisak vrlo restriktivnih uslova kreditiranja, neefikasne birokratije i korupcije mora početi okretati na "pozitivu''.

Istraživanje pokazuje i da komapnije u Hrvatskoj očekuju povećanje investicija i obima uvoza i izvoza, što vežu i za povećana sredstva iz EU fondova, a njih 18 posto najavljuje povećanje investicija.

Samo 26 posto firmi u Hrvatskoj žali se na 'vrlo loše' ponašanje u plaćanju kao važan privredni indikator. Još manje se na to, 21 posto, žale u Srbiji, a najviše, po 31 odnosno 32 posto kompanije u BiH i Sloveniji.

Među kompanijama u četiri zemlje, one iz Srbije su najoptimističnije u odnosu na budućnost, uprkos objektivno lošim podacima za tu zemlju, odnosno 41 posto srpskih firmi trenutnu situaciju ocenjuje vrlo dobrom. U Sloveniji i Hrvatskoj tako smatra tek svaka peta firma, a u BiH njih 31 posto.

Srbi su s 48 posto pozitivnih ocena prvi i u proceni idućih 12 mjeseci, sličan postotak je i među hrvatskim firmama koje su pak prve u 'skoku' pozitivnih ocena sa sadašnjih 19 na blizu 48 posto, dok je to pozitivno u BiH ocenilo njih 33 posto, a u Sloveniji 24 posto.

Razlike su nešto veće kada su u pitanju želje za investicijama u idućih 12 meseci, pa tako u Hrvatskoj i Sloveniji to želi po 20 posto firmi, u Srbiji 28 posto, a u BiH 30 posto.

Što se tiče trgovinskih tokova, za Srbiju su glavni kupci u BiH, Crnoj Gori i Sloveniji. Za samo 8,0 posto ispitanih u Hrvatskoj je to Austrija, a najviše, 15 posto, isporučuje u Italiju, 14 posto u Sloveniju i 11 posto u Nemačku.

Glavni kupci za Slovence su u Nemačkoj, Austriji i Hrvatskoj, a za BiH u Srbiji, Hrvatskoj i Crnoj Gori.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
investicije privredni rast kompanije privredni indeks kompanije u regionu

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana
situs game terbaik putaran mahjong optimal informasi rtp live teknologi auto maxwin rtp mahjong terkini scatter game olympus standar game online mahjong akurasi rtp harian update game gacor jackpot fortune ox starlight princess menggila cara tembus jackpot mahjong turnamen berburu scatter cakar76 mahjong ways gates of olympus link cakar76 maxwin link gacor cakar76 mahjong ways gacor cakar76 pola gacor mahjong cakar76 pla maxwin jp rtp gacor cakar76 rtp mahjong hitam scatter hitam mahjong bocoran pola mahjong dumatoto mahjong ways dumatoto pasti maxwin game gampang menang mahjong ways dumatoto naga hitam mahjong perkalian kakek zeus pola mahjong ways pola starlight princess 0 cara maxwin bomb bonanza pola petir merah olympus trik full kepala naga server anti rungkad mutar mahjong sambil sebat rtp game online