Najmanje 200 dinara su troškovi opomene koje snosi klijent ukoliko na vreme ne izmiruje mesečne obaveze prema banci. U slučaju višemesečnog kašnjenja s uplatom rate kredita ili drugog duga ovi izdaci mogu da dostignu i više hiljada dinara.
Banke ne tolerišu kašnjenja, a kada građanin nekoliko dana kasni sa izmirenjem obaveza, prvo što može da očekuje je SMS obaveštenje. Nakon toga, ukoliko ne plati ratu, sledi poziv službenika banke.
Neodgovornost u izvršavanju obaveza, kako kaže Dejan Gavrilović iz Udruženja bankarskih klijenata Efektiva, trebalo bi da snosi klijent, ali ne i da banka na tome zaradi. - Kad neko naplaćuje opomenu hiljadu dinara, sigurno da će na njoj i da zaradi, jer trošak slanja nije ni sto dinara - ukazuje Gavrilović. Pored troškova opomena, klijenti moraju da vode računa i o tome da će, osim redovne kamate, plaćati i zateznu, koja je i do 70 odsto godišnje. |
Ali sva kašnjenja nakon toga i opomene koje banka šalje uglavnom se naplaćuju.
U Sosijete ženeral banci pismo obaveštenja šalju, i to bez naknade, međutim, pismo opomene košta 200 dinara, a pismo upozorenja 600 dinara, koliko košta i pismo pred utuženje. Trošak po opomeni Inteza banka naplaćuje 200 dinara.
Klijenti Piraeus banka nemaju trošak za dobijenu opomenu u slučaju kašnjenja sa ratom gotovinskog kredita, kredita za refinansiranje, kao ni u slučaju otplate rate za kreditne kartice. Platiće 200 dinara za opomenu kada je reč o kašnjenju sa otplatom stambenog kredita ili nedozvoljenog minusa.
Najveće troškove imaju oni koji više meseci kasne sa izmirivanjem rata za stambene kredite. U Sberbanci slanje prve hipotekarne opomene košta 1.000 dinara, dok je druga 1.500 dinara, koliko iznose i troškovi slanja opomene pred utuženje.
Ostavi komentar