BEOGRAD, 5. marta (Tanjug) - Predsednik PKS Marko Čadež najavio je da će Privredne komore okupljenje u Komorskom investicionom forumu Zapadnog Balkana (KIF) narednih meseci evidentirati barijere u međusobnoj trgovini u regionu i vladama i nadležnim institucijama uputiti preporuke za njihovo otklanjanje. Kako je naveo, cilj preporuka je i poboljšanje uslova za poslovanje i investiranje.
Istovremeno, članice KIF-a uradiće studiju o komparativnim prednostima regiona za ulaganja i bolje korišćenje izvoznog potencijala, najavio je Čadež, a istaknuto je u saopštenju.
Oba dokumenta sa preporukama, kako je na predlog Privredne komore Srbije dogovoreno na prošlonedeljnoj sednici Upravnog odbora KIF-a u Zagrebu, biće predstavljenja na poslovnom forumu u okviru četvrtog Samita Zapadnog Balkana koji se, u okviru Berlinskog procesa, ovog jula, održava u Trstu.
U okviru priprema za ovogodišnji Samit, Komorskom investicionom forumu, koji čine komore zapadnobalkanske šestorke, Slovenije i Hrvatske, predstoji niz zajedničkih regionalnih i biletaralnih događaja i aktivnosti: od panela koji se održava sledeće nedelje, u okviru Kopaonik biznis foruma, na temu reforme investicione politike regiona do majske Investicione konferencije Jugoistočne Evrope.
''Cilj nam je da efikasnom saradnjom privrednih komora utičemo na otklanjanje barijera međusobnom uspešnijem poslovanju i povećanju trgovine u regionu i sa svetom i da poslovnu klimu na ovim prostorima učinimo privlačnijom za međunarodnu poslovnu zajednicu, rekao je Čadež.
Kako je dodao, samo konkurentan, stabilan i ekonomski jak region, sa dobrim uslovima za poslovanje može biti privlačan i stranim investitorima i kupcima naših proizvoda.
Po rečima Čadeža, komore regiona su posebno posvećene realizaciji zajedničkih razvojnih i projekata podrške svojim poslovnim zajednicama za jačanje kapaciteta i konkurentnosti, kao i povezivanju kompanija radi zajedničkog izlaska na treća tržišta i učešća na regionalnim i međunarodnim tenderima, kao što su tenderi za infrastrukturne projekte koji će se realizovati u okviru Berlinskog procesa uz finansijsku podršku EU.
U fokusu ovogodišnjih aktivnosti Komorskog investicionog foruma, u vreme hrvatskog predsedavanja, biće promocija uvođenja dualnog obrazovanja, razvoj preduzetništva i preduzetničkog učenja, podrška i jačanje sektora malih i srednjih preduzeća u regionu.
Komorski investicioni forum nastaviće i aktivnosti na razradi KIF web-platforme, osmišljavanju platforme za istraživanje i inovacije, kao i izradi regionalne platforme za MSP sector.
Kako je navedeno, nastavlja se i sa sektorskim povezivanjem kompanija, posebno malih i srednjih firmi, između ostalog organizovanjem poslovnih susreta privrednika na sajamskim manifestacija u celom KIF regionu i zajedničkim apliciranjem za sredstva iz evropskih fondova, poput projekta Cosme.
Ostavi komentar