KOPAONIK, 8. marta (Tanjug) - Cilj Ministarstva poljoprivrede u naredne tri godine je veće ulaganje u prehrambenu industriju, tako da su sredstva namenjena tom sektoru za subvencije povećana sa 40 na 50 odsto, rekao Predrag Vučić iz resornog ministarstva.
On je, na panelu "Prehrambena industrija: šansa za održivi i inkluzivni razvoj" na Kopaonik biznis forumu, rekao da su izdvajanja iz bužeta za tu namenu povećana četiri puta i sada iznose dve milijarde dinara.
"Ministarstvo čini sve što je u njegovo moći da obezbedi što veći izvoz poljoprivrednih proizvoda, ali našse meso je limitirano kad je izvoz u EU u pitanju. Razgovarali smo u Rusiji sa njihovim inspekcijskim organima da povećamo izvoz na to tržište i čini mi se da smo u tome uspeli", rekao je on.
Vučić je kazao da je cilj da se kroz subvencije produži "lanac prodaje", odnosno da se ojača prerađivačka industrija.
On je podsetio da je doneta odluka i objavljen poziv za davanje u zakup 170.000 hektara poljoprivrednog zemljišta na 30 godina.
"To su ulaganja koja bi trebalo da podignu konurentnost. Ssansa je data svima, a 500.000 je najmanje ulaganje i može da da zamajac", rekao je Vučić.
Vučić je dodao da smo konkurentni u srednjoj Evropi kada je reč o voću i povrću, ali je ukazao da ćemo imati problema sa malinom, koja je naš najekskluzivniji proizvod u jednostavnoj preradi, jer su najave da će ostati puno zaliha iz prosle sezone, a doalzi novi rod i pojavljuju se novi proizvođajči.
Šef agrobiznis tima EBRD-a za region jugoistočne Evrope Miljan Ždrale kaže da je u regionu ubrzan trend konsolidacije u svim sektorima, što se vidi i u Srbiji.
Ukazao je, međutim, da nije završen proces modernicazije i uvođenja novih tehnologija, kao i da je nedovoljno razvijena ritejl industrija.
Kad je reč o regionu, Ždrale je kao najdinamičnije naveo tržište Rumunije, koja je, kaže, konačno na putu da materijalizuje potencijale.
"Pre par godina imali su prosečne prihode na nivou Srbije, danas su oni na nivou 60-70 odsto veće, a to vuče lanac investcija", ukazao je Ždrale.
On je naveo i da postoji intenzivan dijalog te institucije sa vladom i Ministarstvom poljoprivrede i zaštite životne sredine.
Generalni direktor Globas Seed-a Saša Vitošević slaže se da postoji šansa u prehrambenoj industriji, ali je, kaže, trenutno taj sektor nekonkurentan.
On je izneo podatak da je Srbija u 2016. najviše izvozila sirovine, kukuruz, shecer i ulje, a uvozila je ono što se ne proizvodi na domećem tržištu.
Kaže da je sektor prerade prošle godine u odnosu na 2015. godinu porastao za šest odsto, izražavajući nadu da će se taj trend nastaviti, istovremeno podsetivši da Srbija ima jake brendove u prehrambenij industriji poput Karneksa, Matijevića, Juhora.
Zoran Daljević, direktor centralnih finansija za Srbiju i Makedoniju Atlantik grupe kaže da Srbija ima dobru sirovinsku bazu, navodeći da ta kompanija ulaže u proizvodnju od ovdašnjih sirovina, pre svega voća i povrća.
"Naša strategija je razvoj proizvodnje u prehrambenoj industriji jer smatramo da je to elemenat budućeg razvoja Srbije i regiona", rekao je on.
Prema njegovim rečima, Atlantik grupa želi da poveća izvoz koji, kako je više puta podvučeno i na Kopaonik biznis forumu, može da poveća stopu privrednog rasta.
Među ograničavajućim faktorima i problemima sa kojima se suočavaju proizvođači, Daljević navodi da su u Srbiji od januara ukinuti prelevani za sveže mleko, ali su ostali prelevmani za mleko u prahu koje se koristi za proizvodnju konditorskih proizvoda.
"To nam povećava troškove", rekao je on.
Finansijski direktor MK grupe Dušan Radičević kaže da se ta kompanija mora više okrenuti izvozu, jer se tržište u Srbiji smanjuje.
"To znači da mi moramo mnogo da radimo na sebi, da uložimo u tehnlologiju, ljude. Oko 430.000 tona šećera proizvodimo, preko 60 odsto izvozimo u EU i zemlje CEFTA", rekao je Radičević.
Na pitanje da li MK grupa odustaje od prehrambene industrije budući da prodaje šećerane, Radičević kaže da ta kompanija "ne beži" iz agrobiznisa i da je zaintresovana za taj sektor sve više.
"Dovoljan znak za to je kupovina PIK Bečeja. Znači da i dalje želimo da investiramo", rekao je Radičević.
Govoreći o konkurentnosti, Radičević kaže da se MK grupa trudi da trči brže od sveta kada je reč o novim tehnologijama jer je svesna da jedino sa dobrom tehnologijom može biti uspešna.
Ostavi komentar