BEOGRAD, 12. februara (Tanjug) - Direkcija za gradjevinsko zemljište i izgradnju Beograda predstavila je danas plan javnih nabavki za ovu godinu u Privrednoj komori Beograda i pozvala što više domaćih preduzeća da uzmu učešća na tenderima. Predstavici Direkcije naveli su da predvideli 400 postupaka za javne nabavke, u ukupnoj vrednosti 7,5 milijardi dinara.
BEOGRAD, 12. februara (Tanjug) - Direkcija za gradjevinsko zemljište i izgradnju Beograda predstavila je danas plan javnih nabavki za ovu godinu u Privrednoj komori Beograda i pozvala što više domaćih preduzeća da uzmu učešća na tenderima.
Predstavici Direkcije naveli su da predvideli 400 postupaka za javne nabavke, u ukupnoj vrednosti 7,5 milijardi dinara.
Gradski menadžer Goran Vesić je rekao da gradske vlasti žele da pomognu domaćoj privredi, pa su se odlučuli na saradnju sa beogradskom komorom. Prema njegovim rečima, Beograd će ove godine imati 12 centralizovanih javnih nabavki za sve usluge i potrepštine za sva javna preduzeća i uprave čiji je osnivač grad.
Uvideli smo prošle godine da se u odredjenim oblastima ponavljaju isti proizvodi i usluge i da možemo da predjemo na centralizovane nabavke, koje će biti velike, i važno je da budu transparentne, kazao je on.
Vesić je predočio da su prošle godine izdaci za javne nabavke smanjeni za 62 odsto, jer su iz njih izuzeli sve što mogu da urade sami. Broj direktnih pregovaračkih postupaka smanjen je sa 39 na samo tri odsto, a uspeli smo da povećamo broj ponudajča, kojih je u 2013. bilo samo 1,8 po jednom tenderu, a u lani 2,6.
"To i dalje nije dovoljno, desi se da nekad na tenderu imamo samo jednog ili nijednog ponudjaca. Cilj nam je da sa manje sredstava zadovoljimo potrebe naše administracije, kao i da utvrdimo celishodnost nabavke", kazao je Vesić, najavljujući da će za Javno stambeno preduzeće biti ponovljeni postupci.
On je takodje istakao da se mora postići ekonomičnost ali i kvalitet, da cena neće biti presudna, što je posebno važno kada je u pitanju nabavka za bolnice.
Agencija za kontrolu javnih nabavki će kontrolisati sve tendere, a cilj je da bude angažovano što više domaćih firmi, kazao je Vesić.
On je dodao da je priliv u budžet bio veći od očekivanog, kao i da slede veliki pojekti, medju kojima rekonstrukcija trga Slavija i izgradnja Beograda na vodi.
Pomoćnik gradonačelnika Borko Milosavljević je istakao da je osnovni cilj da se postigne kvalitet usluga i efikasnost javnih preduzeća a ne njihova profitabilnost, jer ona postoje da bi zadovoljila potrebe grajdana.
On je podsetio da prošle godine prepolovljen budžetski deficit koji je iznosio od 20 do 25 odsto, a javna preduzeća koja su 2013. godine imala gubitak od 1,8 milijardi dinara, uspela su da ostvare dobit od jedne milijarde.
Prema njegovim rečima, suština je u ukidanju nepotrebnih troškova u javnom sektoru, kao i da se razdvoje osnivačka i delatnost rukovodjenja.
Predsednik beogradske komore Milivoje Miletić je naveo da je uočeno da samo 10 odsto preduzeća učestvuje na tenederima na javnim nabavkama, a da ih je svega 2,7 odsto na jednom tenderu, čemu je verovatno doprinela i njihova neinformisanost.
Ostavi komentar