Privreda i stanovništvo u Srbiji zaduženi su sa oko 20 milijardi evra. I dok se banke prilikom odobravanja kredita višestruko štite hipotekama, kamatama i raznim naknadama, građani su prinuđeni da potpisuju ugovore koje često i ne razumeju. S druge strane, primedbe im se retko uvažavaju.
Otuda je sve više udruženja za zaštitu korisnika finansijskih usluga koja ukazuju na rizike i pre i posle uzimanja kredita.
U novoosnovanom Udruženju za zaštitu korisnika finansijskih usluga poručuju da pre nego što se upustite u zamaglenu kreditnu avanturu, treba dobro da se preračunate.To se posebno odnosi na kamatnu politiku, koja prema iskustvima mnogih klijenata, ne odražava pravu cenu pozajmljenog novca.
- Postoji komplikovana tehnika obračuna kamata i tu ne postoji jedinstvenost, tako da mi ne smatramo da su banke namerno pravile neodgovarajuće obračune, nego je to posledica različitih tumačenja pojmova iz ugovora u zakonu o obligacijama - rekao je Petar Milutinović iz Udrženja za zaštitu korisnika finansijskih usluga.
Da je sa bankama moguć dogovor, govori i primer firme Beomarking, koja je sa bankom pregovarala o umanjenju kamata za čak nekoliko miliona dinara.
- Banka je vešto uspevala da nam euribor prikaže nešto većim nego što jeste i to nismo primetili - rekao je Milan Eraković. Prema njegovim rečima, druga stavka su troškovi obračuna kreditnih podtaka na koje banka nema prava.
- Kamata je njihova dobit na kreditu i iz dobiti oni finansiraju sve svoje troškove - rekao je Eraković.
Ostavi komentar