BEOGRAD 27. Februara (Tanjug) - Produžetak aranžmana sa Međunarodnim monetarnim fondom je potpuno izgledan, a kvantitativni ciljevi koje MMF prati su postignuti, izjavio je profesor Beogradske bankarske akademije Zoran Grubišić, povodom današnjih ocena koje je Misija MMF prenela predsedniku vlade Srbije..
"MMF uvek insistira na strukturnim reformama javnih preduzeća...To je ono gde Vlada ima prostora za unapređenje, pogotovo vezano za firme koje se finansiraju iz budžeta. Nužno je smanjenje broja zaposlenih u javnom sektoru i povećanje broja radnika u privatnom sektoru kako bi se postigla dugoročno održiva stabilnost".
Govoreči o mogućnosti povećanja plata u javnom sektoru do kraja godine kako je najavio predsednik Vlade, Grubišić ističe da je prerano govoriti o eventualnom povećanju i da prvo moraju da se urade kvartalne ekonomske analize.
Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu, Ljubodrag Savić kaže da se u narednom periodu mogu očekivati pohvale od strane MMF-a.
"MMF će pohvaliti upravljanje javnim finansijama i smanjivanje deficita, ali će sigurno zameriti izostanak strukturnih reformi i rešavanje problema preduzeća Bor, Resavica i tri hemijska kompleksa", kaže Savić i tvrdi da Vlada nema strategiju kako da reši problem ovih preduzeća, jer je, objašnjava on, izuzetno teško naći partnera za privatizaciju.
Što se tiče javnih preduzeća i restrukuiranja, ta preduzeća se, ističe on, moraju osloboditi viška zaposlenih, a iz njih se moraju isključiti oni delovi koji nisu funkcionalni.
Savić naglašava takođe da osnovni problem u javnim preduzećima nije da li je neki direktor član političke partije, već da li je stručan.
I on kaže da na povećanju plata u javnom sektoru ne treba insistirati, jer treba sačekati da se vide rezultati u oblasti stranih investicija, da li ce, i koliko BDP biti povećan.
Sshef misije Međunarodnog monetarnog fonda Dzejms Ruf je danas u Beogradu pohvalio rezultate koje je Vlada Srbije postigla u 2016. godini u svim oblastima dogovorenih reformi, a posebno u fiskalnoj politici.
U današnjem razgovoru sa MMF-om konstatovano je da bi cilj Srbije trebalo da bude godišnji rast BDP-a između 4 i 5 procenata, a razgovaralo se i o reformi poreske politike i unapređenje zakonodavstva u smislu opterećenja na zarade, reforma obrazovanja,reforma stečajnog zakonodavstva,kao i tekuće stanje u postupku restruktuiranja državnih preduzeća RTB Bor, Petrohemija, Azotara,MSK.
Vučić je zahvalio Rufu i MMF-u na podršci i posvečenosti sprovođenju reformi u Srbiji.
Delegacija MMF-a je od danas do 6. marta u tehničkoj poseti Beogradu između dve kontrole tekućeg trogodišnjeg aranžmana iz predostrožnosti, sklopljenog februara 2015. godine.
Ostavi komentar