Razvoj modela Bugati Turbilon još uvek traje, a Rimac Automobili smatra da bi novi model mogao da dostigne brzinu od 500 kilometara na sat, što je novi svetski rekord
Ali ovo je i dalje budućnost i ne ide sve tako glatko kako zamišlja manjinski vlasnik Poršea. Turbilon navodno kasni, a Porše je više puta kritikovao Rimčeve programere, ističući da nisu zadovoljni njihovom neorganizovanošću, piše nemački finansijski magazin Manager.
RimčevaNevera se takođe ne prodaje prema očekivanjima. Rezultati zajedničkog preduzeća nisu ispunili očekivanja finansijskog direktora Poršea, Luc Meške. Za 2023. godinu, Bugati Rimac je prijavio gubitak od 17 miliona evra nakon poreza na prodaju od 336 miliona evra, prema godišnjem izveštaju Poršea.
Moguće više scenarija
Ovakav razvoj situacije nije neočekivan, kaže jedan od uključenih. Startapkultura u Rimcu, koju oblikuje glavni akcionar Mate Rimac, susreće se sa Poršeovim perfekcionizmom i tu nastaju problemi koji izazivaju nezadovoljstvo u Poršeu, kažu uključeni.
Rezultat ove situacije je da Porše AG, koji trenutno drži 45 odsto udela u Bugati Rimcu, želi da preuzme većinu - a time i kontrolu, prema magazinu Manager. Prema rečima rukovodilaca Poršea, razgovara se o različitim scenarijima. Još nije odlučeno šta će dalje biti sa Bugatijem. U ovom trenutku, Poršeov prioritet su tekući pregovori o restrukturiranju.
Mate Rimac: Razgovori su u toku
Mate Rimac je za Menadžer potvrdio da su "pregovori između vlasnika o mogućoj transakciji u toku". Ali osim Poršea, postoje i druge zainteresovane strane. Kompanija toliko dobro posluje da bih i sam želeo da povećam Rimčevudeo“, rekao je Rimac. Bugati je rasprodat do 2029. godine, a isporukom modela Bolide i Mistral, zajedničko preduzeće će ponovo biti profitabilno 2025. godine.
Gubitke proteklih godina pravdao je pre svega činjenicom da je Bugati Rimac uložio značajan kapital u razvoj novih modela – "uključujući potpuno novu platformu Turbilon".Turbilon će biti isporučen kako je planirano od 2026. godine. Godine 2020. tadašnji šef Folksvagena Herbert Dies je Bugati klasifikovao kao manje profitabilan i odlučio da ga proda. Posle mnogo odugovlačenja, dogovorena je svojevrsna primopredaja: Rimac grupa je preuzela Bugati. Uostalom, Mate Rimac je već imao iskustva sa ovom vrstom automobila. Porše je, kao manjinski akcionar, trebalo da garantuje da će se sa brendom postupati pažljivo.
Pravo glasa imaju i drugi veliki akcionari Pored 45 odsto udela u Bugati Rimac, Porše takođe drži 21 odsto udela u Rimac Grupi. Preračunato, udeo Bugati Rimac je već 56 odsto. Ali to ne pomaže u svakodnevnom poslovanju. U slučaju sumnje, odluke se donose u Rimcu, tačnije donosi ih Mate Rimac kao predsednik Upravnog odbora. Odluka o tome da li će Porše sada povećati svoj udeo ne zavisi samo od toga da li će Mate Rimac, šef PoršeaOliver Blume i finansijski direktor Lutz Meškepostići dogovor. I ostali veći akcionari Rimca moraju da se slože. Uključeni su korejski proizvođač automobila Hyndai, investiciona banka Goldman Saks i investicione kompanije SoftBank i Investindustrial.
Ostavi komentar