NJUJORK, 24. novembra (Tanjug) - Tradicionalna šoping groznica za Dan zahvalnosti u Sjedinjenim Američkim Državama počela je ove godine i pre samog praznika, piše američki list Volstrit Džornal.
Trgovinski lanac Volmart je već 10. novembra ponudio brojne praznične promocije preko interneta, a 4. novembra je korisnicima Volmartove mobilne aplikacije poslao reklame za "Crni petak", koji tradicionalno obeležava početak sezone rasprodaja.
Prodaja Volmartovih proizvoda na promociji je počela u sredu, dan ranije nego prošle godine i dan pre samog praznika Dana zahvalnosti.
U čitavom maloprodajnom sektoru, prodavci su ove godine poslali ponude i reklame tri dana ranije nego prošle, dok je broj mejlova poslatih potrošačima porastao za 15 odsto u periodu od početka oktobra do 19. novembra u odnosu na isti period lani, prema računici kompanije "Market trek".
Izgleda da rani početak šoping groznice daje dobre rezultate, a u prilog tome govori podatak da su kupci potrošili 25,6 milijardi dolara od 1. do 22. novembra, što je za 3,5 odsto više u odnosu na isti period prošle godine, prema podacima kompanije Adobe sistems.
Dan posle Dana zahvalnosti, takozvani "Crni petak", dugo je predstavljao sam početak praznične šoping groznice. Iako više nije najprometniji dan u godini, on je i dalje od ključnog značaja za prodavce koji se neprestano nadmeću za tržišni udeo.
Kako prenosi njujorška agencija "Blumberg", Amerikanci su u protekle tri godine smanjili potrošnju tokom četvorodnevne šoping sezone koja počinje sa Danom zahvalnosti, pa je tako potrošnja pala za 26 odsto od 2013. godine i prošle godine je iznosila prosečnih 299,60 dolara po osobi.
Ostavi komentar