Poljoprivredni proizvođači, koji spadaju među klijente sa visokom urednošću u otplati lizing rata, uticali su na smanjenje kamatnih stopa za poljoprivrednike tako da su se kamate u 2013. godini kretale od pet do šest odsto, ocenila je Asocijacija lizing kompanija Srbije (ALKS).
Kako se navodi u saopštenju koje prenosi Tanjug, na smanjenje kamata uticala je i velika konkurencija među lizing kompanijama, manji operativni troškovi u odnosu na bankarske i odluka o ukidanju obavezne rezerve.
U 2013. godini u Srbiji se na lizing finansirala kupovina oko četvrtine ukupnog broja poljoprivrednih mašina i opreme, gde je posebno izražena kupovina skupljih mašina. Na lizing se finansirala i kupovina priključne mehanizacije, silosa, sušara, sistema za navodnjavanje, rashladnih komora, plastenika, mešaona hrane i sistema za prijem i isporuku mleka. |
- Visoka stopa poverenja između lizing kuća i poljoprivrednih proizvođača kreirala je visoku urednost u otplati, te nije došlo do dodatnih rezervacija i otpisa potraživanja, pa se taj pozitivan efekat prelio i na smanjenje kamatnih stopa - objasnio je on, prenosi Tanjug.
Tadić smatra da je to model čiju pozitivnu praksu treba preneti na druge tržišne segmente, i dodaje da bez uredne otplate nema ni niže kamatne stope.
Generalni sekretar ALKS-a, Teodora Milenković, predočila je da poljoprivrednici mogu da izaberu da plaćaju mesečne, tromesečne ili čak polugodišnje rate, u zavisnosti od posla kojim se bave, odnosno da plan otplate prilagode sezonskom karakteru poljoprivredne proizvodnje.
Pored toga, finansiranje na lizing često ne zahteva nikakva dodatna sredstva obezbeđenja, jer sem same mašine ili vozila koja su predmet kupovine, ništa više nije potrebno kao zalog.
Ostavi komentar