BEOGRAD, 20. februara (Tanjug) - Visoka stopa nezaposlenosti medju mladima brine, a taj problem bi kod žena mogao biti rešen davanjem podsticaja za pokretanje mikropreduzeća i samozapošljavanje, ocenili su učesnici Drugog srpskog ženskog poslovnog foruma "Poverenje u žene", čiji je Tanjug medijski pokrovitelj. U današnje vreme, kada vlada nesigurnost zbog ekonomske krize, najvažnije je da se očuvaju postojeći ženski biznisi,
BEOGRAD, 20. februara (Tanjug) - Visoka stopa nezaposlenosti medju mladima brine, a taj problem bi kod žena mogao biti rešen davanjem podsticaja za pokretanje mikropreduzeća i samozapošljavanje, ocenili su učesnici Drugog srpskog ženskog poslovnog foruma "Poverenje u žene", čiji je Tanjug medijski pokrovitelj.
U današnje vreme, kada vlada nesigurnost zbog ekonomske krize, najvažnije je da se očuvaju postojeći ženski biznisi, rekla je predsednica Udruženja poslovnih žena Srbije, Sanja Popović Pantić.
Ona je, u izjavi za Tanjug, istakla da to Udruženje pruža podršku mentorima, i razmeni iskustava ženama koje su na počecima preduzetništva.
Ona je navela da je problem što žene u Srbiji nemaju adekvatan pristup finansijama, odnosno podsticajima i kreditima koima bi mogao biti podržan razvoj biznisa, a kasnije i zapošljavanje novih lica.
"To je problem finansijkse prirode, pošto nije pravno regulisana ta oblast kako bi se pokrenule mikrofirme", rekla je Popović Pantić.
Ona smatra da će, kada se to pitanje reši i institucionalno podrži, biti i veći broj start-ap firmi, ali i da će porasti održivost ženskog biznisa.
Ona je rekla da je održivost ženskih biznisa na veoma niskom nivou, a da je stopa gašenja 47 odsto.
"Više sam za to da se podrži održivost poslovanja nego nastajanje novih, makar dok se ne stvore adekvatne mere i da podrška njihovoj održivosti", rekla je Popović Pantić.
Ona je navela da u svetu postoje brojni primeri osnivanja mikrofirmi, navodeći kao jedan od njih projekat mikrofinansijkih institucija koji je osnovan u Bangladešu a zatim se proširio i na druge zemlje.
Učesnici Foruma rekli su da poslovno okruženje predstavlja izazov za žene u postizanju boljih poslovnih pozicija, odnosno da pokažu svoje znanje i veštine.
Pomoćnik ministra za rad, zapošljavanje boračka i socijalna pitanja Ljiljana Džuver ocenila je da niska stopa zaposlenosti mladih na tržištu brine, a kao osnovne probleme u tom pogledu ona je navela neuskladjenost školskog sistema i potreba na tržištu rada.
Ona je precizirala da mladi izlaze iz škola sa neadekvatnim veštinama i navela da je visok procenat mladih bez kvalifikacija, a kod odredjenog dela ne postoji bilo kakvo radno iskustvo.
Izvršni direktor NALED-a Violeta Jovanović rekla je da ta poslovna organizacija radi na izmenama procedura i propisa koji ometaju zapošljavanje u Srbiji.
On je rekla da NALED priprema Akiconi plan za razvoj preduzetništva a da će poseban segment tg dokumenta biti posvećen ženama.
"Radimo i na zakonu o zanatstvu, zakonu o zadrugama i o preduzetništvu, a to su sve važni propisi koji mogu da otvore prostor za veće zaošljavajne žena", istakla je ona.
Predsednik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković rekao je da će 21. vek biti vek žena jer će one imati mnogo veće šanse za zapošljavanje.
On je rekao da je prednsot žena na tržištu rada u tome što su obrazovanije i što škole završavaju redovnije nego muškarci.
Drugi ženski poslovni forum bavi se temama i problemtikom koja se tiče žena, ali i celokupnom populacijom u poslovnom okruženju.
Ostavi komentar