ZAGREB, 20. marta (Tanjug) - Predstavnici nekih od najvećih hrvatskih prehrambenih kompanija, dobavljača koncerna Agrokor, započeli su danas oko 11 sati u poslovnoj zgradi Kraša u Zagrebu sastanak na kom bi trebalo da definišu zajednicke pozicije dok se rešava problem nelikvidnosti u tom hrvatskom koncernu.
Dug Agrokora prema dobavljačima, prema javno dostupnim podacima, iznosi oko 16 milijardi kuna (2,16 milijardi evra), a očekuje se da na današnjem sastanku učestvuju neki od najvećih dobavljača poput Kraša, Dukata, Atlantik Grupe, Vindije, Franka i Podravke, izveštava Poslovni dnevnik.
Potpredsednica hrvatske vlade zadužena za privredu, Martina Dalić, trebalo bi sutra da se sastane s velikim Agrokorovim dobavljačima.
Premijer Andrej Plenković je rekao danas novinarima na marginama konferencije "Hrvatska kakvu trebamo", da vlada u slučaju Agrokora deluje u interesu ekonomske i finansijske stabilnosti zemlje, i da želi i konsolidaciju poslovanja tog koncerna.
Novinare je, kako prenosi agencija Hina, zanimao Plenkovićev stav o signalima ruskih banaka da bi želele da uđu u upravljačku funkciju unutar Agrokora.
On je odgovorio da je Agrokor privatna kompanija od velikog značaja za hrvatsku ekonomiju, najveći poslodavac, jer ima 60 hiljada zaposlenih u Hrvatskoj i susednim zemljama, te da vlada vodi dijalog i prati situaciju a odgovornost je na vlasniku i menadžmentu.
"Želimo da uz dijalog koji smo imali s nizom poverilaca Agrokora, a danas ili sutra će ministarka privrede razgovarati s dobavljačima, razgovaramo i s međunarodnim poveriocima. Tražimo rešenje, naravno želimo i priželjkujemo da ono nema nikakav negativan uticaj na stabilnost hrvatskog ekonomskog i finansijskog sistema", rekao je Plenković.
Na pitanje može li hrvatska ekonomija da ovisiti o događajima u Agrokoru s obzirom na njegov udeo u bruto domaćem proizvodu (BDP), odgovorio je da vlada radi na tome da održi ekonomsku i finansijsku stabilnost zemlje, a želi i konsolidaciju Agrokora i njegovog poslovanja.
Plenković nije želeo da odgovori na pitanje da li je, ukoliko dođe do preuzimanja Agrokora, svejedno ko je preuzimalac i iz koje države dolazi. "Nećemo u ovom trenutku o tome razgovarati, jer mislim da ima još jako puno internih stvari koje kompanija mora da reši".
Upitan treba li Hrvatska da strahuje od širenja ruskog uticaja, odgovorio je da vlada vodi računa o interesima hrvatske države, te da nije vlada birala od koga će kompanija u privatnom vlasništvu dobijati ili tražiti kredite.
Prvi zamenik direktora ruske Sberbanke, Maksim Poletaev, izjavio je u subotu za agenciju "Blumberg" da banka, kao najveći poverilac, ne želi da preuzme kompaniju. Banka, kao i drugi poverioci, priprema tromesečni plan likvidnosti koji bi trebalo da bude odobren do utorka.
Poletaev je rekao da još ne mogu da procene koliko je dodatnog finansiranja potrebno, ali veruju da se iznos može znatno smanjiti nakon razgovora s glavnim dobavljačima.
Angažovali su stručnjake, jer žele da shvate zašto se kompanija sa stabilnim poslovanjem suočila s krizom likvidnosti, a nakon što se ta glavna kriza reši, Sberbanka će razmišljati o mogućnosti dugoročnog restrukturiranja duga Agrokora.
"Verovatno će imati smisla da prodamo neke delove kompanije koji nisu bitni za osnovno poslovanje, kao i da potražimo investitore s ogromnim iskustvom u toj industriji", rekao je Poletaev.
Agrokor je, pak, u nedelju poručio da njegovo opstajanje nije dovedeno u pitanje i da menadžment kompanije, zajedno s ključnim investitorima, radi na repozicioniranju sistema i novom poslovnom modelu kojim će zaštititi interese svih svojih akcionara, vodeći prvenstveno računa o zaposlenima i njihovim radnim mestima, kao i o dobavljačima i partnerima.
Ostavi komentar