BEOGRAD, 25. januar (Tanjug) - Četvrti ciklus edukativnog programa "AmC hamps - Mladi lideri promena", u kome učestvuju najperspektivniji studenti završnih godina Univerziteta u Beogradu i mladi menadžeri kompanija članica Americke privredne komore u Srbiji, svečano je danas otvoren u hotelu Metropol.
Na skupu je porečeno da je cilj programa sinergija akademskog i korporativnog sektora radi većeg zapošljavanja mladih.
U edukativnom programu "AmC hamps" do sada je ucestvovalo 63 studenata, koji su po njegovom okoncanju dobili priliku da naučeno usavršavaju kroz praksu u kompanijama članicama AmC ham-a.
Na svecanom otvaranju programa održan je i "speed dating" tokom koga je svakom studentu dodeljen mentor.
Četvrtu generaciju programa čine 22 pažljivo odabrana studenta i isto toliko mladih menadžera najuspešnijih kompanija u Srbiji.
Program je takmičarskog karaktera, a najbolji polaznici dobijaju vredne nagrade poput stipendije za MBA i Master studije na Univerzitetu Šefild (Sheffield).
"Zahvaljujući ovom programu studenti su u prilici, ne samo da iz prve ruke čuju iskustva menadžera multinacionalnih i domaćih kompanija već i da iskažu sve svoje sposobnosti. Na taj način oni stiču neophodna znanja i veštine koje im pomažu da se prilagode potrebama tržišta rada u Srbiji", rekla je izvršna direktorka Amc ham Vera Nikolić Dimić.
Ona je istakla da obrazovanje predstavlja osnov sa kojim ulazimo u život, ali i sponu između obrazovanja i privrede.
"Vi ćete voditi ovu zemlju napred u narednim godinama", poručila je Dimić studentima.
Ona je zahvalila MK grupi na pokroviteljstvu i drugim kompanijama, kao i Univerzitetu u Beogradu, Ministarstvu prosvete...
"AmC hamps" je jedinstveni edukativni program osmišljen sa ciljem da studentima i menadžerima omogući da kroz rad u mentorskim parovima razviju poslovne veštine i znanja koja će im pomoći da dođu do prvog zaposlenja odnosno da napreduju u svojim karijerama.
Tokom godinu dana zajedničkog rada učesnici prisustvuju radionicama i predavanjima na kojima osim dragocenih saveta dobijaju i konkretne zadatke.
Državni sekretar u Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Ana Langović Milićević je rekla da je povezivanje akademskih institucija i korporativnog sektora ključno za poboljšanje uspeha obrazovnog sistema i smanjenja nezaposlenosti.
Kako kaže, zato je uvođenje dualnog obrazovanja jedan od ključnih prioriteta Ministarstva prosvete.
Pomoćnica ministra omladine i sporta Snežana Klašnja je istakla da je to sjajan program koji daje mladima ono što im je najpotrebnije za posao - neformalno obrazovanje i veštine, a što poslodavci najviše cene i prepoznaju.
Ona je kazala da su to "meke veštine" koje poslodavci najviše cene, a koje se mogu naučiti samo kroz praksu.
Regionalni direktor kancelarije Univerziteta Šefild Nikolaos Dimiatriadis je rekao da je cilj programa da studenti nađu posao i steknu veštine, ali ne samo to, već i da nauče kako da sarađuju.
Menadžer za regulatorne poslove i edukaciju Aćam Milica Samardžić je rekla Tanjugu da je taj program pokrenut pre četiri godine sa idejom da pokaže državi i široj poslovnoj zajednici na koji način mogu poslovni i akademski sektori lepo da sarađuju.
"Imamo svake godine oko 40 polaznika. Menadžeri su mentori studentima i kroz zajednički rad pomažu im da se upoznaju sa korporativnim sektorom i da steknu određena znanja i veštine. Studenti sa njima prolaze kroz seriju predavanja, radionica, vannastavnih aktivnosti i tako kroz zajednički rad, napreduju, uče i druže se", navela je Samardžić.
Menadžer za finansije i odnose sa kompanija u Amc ham Tina Kostić je rekla Tanjugu da je program podeljen u nekoliko faza i objasnila da u prvoj fazi učestvuju svi polaznici, u nizu predavanja i radionica.
"Predavanja su na razne poslovne teme, koje su korisne studentima i budućim kadrovima, koji su potrebni našim kompanijama članicama, kao i menadžerima koji su u procesu razvoja. Predavači su top menadžeri iz naših kompanija članica koji iz prve ruke daju svoje iskustvo i viđenje određnih stvari", kazala je Samardžić.
U narednoj fazi takmičenja, koja se završava krajem juna, parovi skupljaju bodove 10 najbolje rangiranih parova ulazi u polufinale.
Oni zatim rade na studiji slučaja koju su za njih osmislile kompanije članice i tri najbolje plasirana para, koji na najbolji način prezentuju projekte ulaze u finalnu fazu, kaže Kostić.
"Zatim dobijaju nove projkete, ali ovaj put od top menadžmenta kompanija iz kojih menažeri dolaze. To je projekat koji je realan, treba da donese dobrobit samoj kompaniji, ali i da razvije tog mladog mendžera i njegove veštine i znanja koje mu možda nedostaju", rekla je ona.
Finalisti imaju tri mentora, prvi mentori su top menadžeri koji su članovi upravnog odbora Amc ham, koji im pomažu i daju konsultacije kako da što bolje pripreme projekte.
U finalu se bira pobedniči par odnosno menadžer pobednik i menadžer student koji dobijaju dobijaju punu stipendiju za MBA studije na Univerzitetu Šefild odnosno master studije, dok polufinalisti dobijaju 50 odsto stipendije na tom univerzitetu.
Ostavi komentar