KOPAONIK, 7. marta (Tanjug) - Predsednik Fiskalnog saveza Srbije Pavle Petrović ocenio je danas da je neophodno, da bi se odlični rezultati postignuti u fiskalnoj konsolidaciji i privrednom rastu učinili trajnim, graditi dalje temelje srpske privrede, sprovedu strukturne reforme.
On je, u obraćanju na Kopaonik biznis forumu, ukazao da je fisklana konsolidacija postigla značajne uspehe, a da je dodatni uspeh značajno smanjenje deficita, znatno ispod planiranog nivoa.
Prema njegovim rečima, velika stvar je što je prošle godine Srbija ostvarila rast od 2,8 odsto, koji je najveći od izbijanja krize 2008. godine.
Ukazao je da nije sprovedeno planirano smanjenje zaposlenih u javnoj administraciji, te da je uspeh privrede baziran na neočekivano visokim kolekcijama poreskih prihoda, uz manje plate i penzije.
Petrović je pohvalio Poresku upravu, za koju je rekao da je ostvarila iznenađujuće dobre rezultate, posle katastrofalnih rezultata u 2013.godini kada je skupljanje poreza palo na najniži nivo.
Prema njegovim rečima, veoma je bitno da se loše poslovanje loših javnih preduzeća ne preliva u budžet.
Petrović je dodao da je država i dalje disproporcionalno velika u poređenju sa drugima, a da je uspeh fiskalne konsolidacije bio baziran na rashodnoj strani, a ne prihodnoj, što bi trebalo promeniti.
On je ukazao da se uspešna konsolidacija bazira na rashodnoj, a ne na prihodnoj strani, i da se rashodna strana još uvek mora smanjivati.
Petrović je napomenuo da, iako nizak, deficit treba još smanjivati, zbog previskog javnog duga, koji iznosti nešto više od 70 odsto BDP-a i koji je, kako je rekao, nepodnošljiv.
"Prva kriza koja može da se desi, poput porasta cene nafte, može da se prenese na Srbiju i izazove krizu javnog duga. Nivo duga sa kojim bi Srbija mogla sigurna da dočeka neku novi krizu je 50 odsto BDP-a", objasnio je predsednik Fiskalnog saveta.
Ukazao je i da je deo rasta u Srbiji i zemljama regiona, posledica pozitivnih međunarodnih okolnosti, poput niske cene nafte, niskih kamata i oporavka same EU.
"Upravo je ta klima podigla sve brodove na Balkanu, tako i srpski brod, pa je oko polvina privrednog rasta upravo od efekata spolja", rekao je Petrović.
On je dodao da u tome nema ničeg lošeg, jer "nema ništa loše u tome da nešto dobijete gratis", ali je upozorio da se na tome ne mogu bazirati buduća očekivanja rasta.
"Investicije se povećavaju i one su pokretač rasta, uz izvoz", rekao je Petrović, ali je dodao da bi trebaloi da budu još veće.
Osvrnuo se i na problem državne uprave i dodao da se nije postiglo planirano smanjenje zaposlenih, što je jedna od oblasti gde se nije napredovalo.
"Izgleda da više nije moglo da se učini, ovo je bilo linerano smanjenje, po osnovu penzionisanja, svaki peti se zamenjivao. To nije stvarna reforma i to je kontraproduktivno, odlazili su i viškovi i manjkovi", kazao je Petrović.
On je ukazao da je neophodno da se u prosveti, zdravstvu, državnoj administraciji i na lokalu treba tacno utvrdi potreba za zaposlenima, šta bi oni radili i kakve bi usluge davali, kako bi se onda odredio njihov broj.
"A ne da se na silu smanjuje, pa da se vraća na staro", rekao je Petrović.
Ostavi komentar