Deonice u Kini i Hong Kongu pale su u sredu jer su potrošačke cene u Kini u julu pale u negativno područje, prvi put u 28 meseci
CSI300, koji prati deonice najvećih uvrštenih kompanija u Šangaju i Shenzhenu, pao je 0,22 odsto. Tržišta kontinentalne Kine bila su niža, s Shanghai Composite padom od 0,36 odsto, a Shenzhen Componentom za 0,28 odsto. Hongkonški Hang Seng indeks pao je 0,1 posto.
Kineski julski CPI pao je za 0,3 odsto na godišnjem nivou, što je manje od 0,4 odsto koliko su očekivali ekonomisti koje je anketirao Reuters — zadnji put je Kina zabeležila pad stope inflacije u februaru 2021.
Indeks proizvođačkih cena pao je 4,4 odsto u julu u u poređenju s prošlom godinom, više od 4,1 odsto koliko su očekivali ekonomisti koje je anketirao Reuters.
- Ovi će brojevi produbiti brige o izgledima rasta Kine i učinkovitosti tradicionalnih mera potsticaja, rekao je Mohamed El-Erian, glavni ekonomski savetnik Allianza, u objavi na X-u, ranije poznatom kao Twitter.
Glavna tržišta u Aziji i Pacifiku bila su mešovita.
Japanski Nikkei 225 skliznuo je 0,5 odsto, dok je Topix pao 0,3 odsto. Nasuprot tome, južnokorejski Kospi popeo se za 1,09 odsto, dok je Kosdaq porastao za gotovo 2 odsto. Australski S&P/ASX 200 također je neznatno porastao.
Preko noći u SAD-u sva tri glavna indeksa zabeležila su pad nakon što je Moody's smanjio kreditni rejting nekoliko regionalnih banaka, navodeći kao razlog rizik depozita, potencijalnu recesiju i loše portfelje komercijalnih nekretnina.
Dow Jones Industrial Average pao je za 0,45 odsto, dok je S&P 500 pao za 0,42 odsto, a Nasdaq Composite za 0,79 odsto.
Ostavi komentar