BEOGRAD, 1. januara (Tanjug) - Predsednik Privredne komore Srbije (PKS) Marko Čadež izjavio je da novi zakon o komorama, obavezno članstvo i jedinstveni komorski sistem, koji je počeo da funkciniše od danas, privredi donosi pre svega veći uticaj na kreiranje regulatornog okvira i privrednog ambijenta, u čemu će značajnu ulogu imati regionalni parlamenti privrednika.
"Svaki privrednik ubuduće će moći da bude biran i da bira članove regionalnih parlamenata, koji će učestvovati u zakonodavnom procesu, predlagati donošenje novih ili izmene postojećih propisa.
Privredna komora Srbije će zastupati ušaglašeni stav cele privrede, biće organizacija svih privrednika i preduzetnika, a ne klub velikih ni malih, jedne ili druge industrije", rekao je Čadež u intervjuu Tanjugu.
Suština rada Komore je, kako naglašava, zaštita interesa privrede.
"Pošebno je važno što je Komora dobila zakonsko pravo da daje mišljenje na predloge zakona i drugih propisa, mera, politika strategija koje vlada donosi ili upućuje parlamentu, a koji se tiču privrede", ističe Čadež.
Podseća i da je zakonom ustanovljena obaveza Komore da izdaje kvartalne analize primene propisa u praksi i dostavlja ih vladi da bi se pratili efekte propisa na privredu.
Istovremeno, PKS je sa većinom ministarstava, kaže, formirala radne grupe da bi zajedno analizirali inicijative i rešavali probleme privrednika.
"To je od suštinskog značaja za budućnost dijaloga svake vlade i privrede kako bismo imali što bolji privredni ambijent i kvalitetnije zakone koje privrednici svakodnevno žive", ocenjuje Čadež navodeći da je PKS u prethodnom periodu učestvovala u više od 60 radnih grupa resornih ministarstva za donošenje novih i izmene postoječih zakona i drugih propisa.
Zakonsko članstvo, objedinjavanje resursa komorskog sistema i jačanje kapaciteta PKS, omoćilo je unapređenje postojećih, razvoj novih servisa i veču podršku privredi u rešavanju svakodnevnih problema i jačanju sposobnosti da više proizvodi i izvozi, kaže Čadež.
Posebnu pažnju, ukazao je Čadež, PKS pridaje digitalizaciji svojih usluga.
"Od septembra je čak 18 servisa - dokumenata potrebnih privredi u svakodnevnom poslovanju podignuto na elektronski nivo, tako da privrednici iz cele Srbije po sertifikate ili potvrde, uglavnom vezane za uvozno izvozne poslove, više ne moraju da dolaze u Beograd, već mogu da ih dobiju iz svojih kancelarija, posredstvom portala E-usluge", objašnjava Čadež.
Jedan od prioritetnih aktivnosti PKS i u narednoj godini, najavljuje Čadež, biće podrška internacionalizaciji privrede. Dodaje da je samo u ovoj godini u zemlji i inostranstvu, organizovano više od 100 događaja čiji je cilj bio promocija izvoza i povezivanje naših kompanija sa stranim firmama - potencijalnim investitorima i kupcima naših proizvoda.
"Brojke dovoljno govore šta je već funkcionalni sistem komore doneo privredi. Na 40 velikih bilateralnih foruma održano je gotovo 6.000 B2B sastanaka. Komora je ove godine organizovala i podržala nastup 125 kompanija na osam velikih sajmova u Nemačkoj, Rusiji, Francuskoj, Holandiji, Albaniji... Već tokom ovih sajamskih manifestacija 29 kompanija sklopilo je ugovore vredne više od 50 miliona evra i dogovorile još veće poslove", napominje predsednik PKS.
Cadež posebno izdvaja Dane dobavljača, uslugu po kojoj je PKS postala prepoznatljiva.
"U proteklih godinu i po dana organizovali smo manifestacije Dani dobavljača, na kojima je domaćim kompanijama omogućeno da razgovaraju, povezuju se i dođu do konkretnih poslova sa velikim međunarodnim kompanijama poput Simensa, IKEA, Boinga, Metro-a, Eberšpehera, Cumtobel grupe...", kazao je prvi čovek PKS.
Jedan od najvažnijih zadataka PKS je, kako ističe, da što više domaćih kompanija uđe u velike sisteme i postane deo njihovih dobavljačkih lanaca.
"U narednoj godini nam predstoji stvaranje još efikasnije i fleksibilnije organizacije, koja će biti manja, jeftinija, koja će privrednicima, za jednu članarinu, dosta nižu od dosadašnje, pružati više, kvalitetnije i bolje usluge u jedinstvenom sistemu na teritoriji cele zemlje", podvukao je Čadež.
Ostavi komentar