Akcize na gorivo u Srbiji od juče su veće za dizel one iznose 54,86 dinara po litru, za benzin 53,34 dinara po litri, a za tečni naftni gas (TNG) su 41,65 dinara po kilogramu, potvrđeno je Tanjugu u Udruženju naftnih kompanija Srbije (UNKS). Akcize su veće za dizel za 86 para po litru, za benzin 84 pare po litru, a za TNG 65 para po kilogramu.
U UNKS-u nisu mogli da kažu, da li će i za koliko ovo redovno godišnje usklađivanje akciza na derivate nafte sa indeksom potrošačkih cena u prošloj godini, uticati na cenu goriva na pumpama.
"Ovo povećanje je svakako povećati trošak rada naših kompanija, odnosno povećanje akciza ulazi i u osnovicu za obračun poreza na dodatu vrednost (PDV), pa će zbog toga trošak kompanija biti za 1,03 dinara po litru biti veći za dizel, za dinar će biti veći kod benzina, dok će kod TNG-a biti veći 78 para po kilogramu", kazao je generalni sekretar UNKS-a Tomislav Mićović.
Prema njegovim rečima, u kom iznosu i kada će taj veći trošak biti uključen u cenu goriva, stvar je odluke svakog od proizvođača i uvoznika goriva koji su i obveznici plaćanja akciza.
Mićović je objasnio da trenutno u strukturi prosečnih maloprodajnih cena goriva u Srbiji, sa novim iznosom akciza i naknadom za obavezne rezerve od 2,6 dinara po litri, kod benzina evropremijum BMB, prosečna kompanijska cena je 62,98 dinara, a PDV je 23,78, dok je kod evrodizela prosečna kompanijska cena je 67,25 dinara, a PDV je 24,94 dinara po litri.
Kod TNG auto gasa , prosečna kompanijska cena je 39,49 dinara po litri, naknada za obavezne rezerve je 1,44 dinara, a PDV je 12,77 dinara po litri.
"Državni udeo u maloprodajnim cenama je sada nešto veći i kod benzina Evropremiju BMB 95, je 55,9 odsto, kod evrodizela je 55,1 odsto, a kod TNG-a je 48,5 odsto", rekao je Mićović.
On je dodao i da je svaka litra benzina, dizela i TNG-autogasa pored dažbina koje se uplaćuju u budžet Srbije opterećena i troškovima markiranja goriva, a proizvođači i uvoznici benzina i dizela još plaćaju i naknadu za monitoring goriva.
Prema njegovim rečima, na rast cena goriva u Srbiji u prethodnom periodu, najveći uticaj je imao rast cena naftnih derivata na svetskim berzama, odnosno od 1. decembra do juče nafta je poskupela za 16 odsto, što je uticalo na rast maloprodajnih cena benzina za sedam odsto, a dizela za 6,5 odsto, ali nije zanemarljiv ni uticaj oscilacija kursa dolara.
Ostavi komentar