Globalne berze su se juče suočile sa novim turbulencijama usled dodatnih dokaza o usporavanju rasta kineske privrede koji su podstakli strahovanja u pogledu globalne ekonomije. Uprkos novim potresima, većina berzanskih indeksa uspela je dan da završi u plusu, prenosi agencija Frans pres.
Nakon velikih gubitaka s početka dana, većina azijskih berzi zatvorena je u pozitivnoj teritoriji ili uz male minuse, a sličan razvoj događaja bio je i u Evropi.
"Vlada zabrinutost u pogledu prognoze globalnog privrednog rasta, pre svega zbog Kine, i to u vreme kada se očkuje odluka američke centralne banke po pitanju podizanja kamatnih stopa. Sve to investitore čini nervoznim", rekao je za "Blumberg" strateg sidnejske firme AMP kapital investors Šejn Oliver.
U Aziji je tokijski indeks pao 0,39 odsto, dok je šangajski na početku dana pao 4,39 odsto, a kasnije se nešto oporavio i dan završio u minusu od 0,20 odsto. Honkonški indeks pao je 1,18 odsto, a seulski porastao 0,05 odsto.
Indeks menadžera nabavke za prerađivački sektor Kine je u avgustu pao na trogodišnji minimum od 49,7 poena sa julskih 50 poena. Podaci ispod 50 poena ukazuju na usporavanje prerađivačke aktivnosti.
Londonski indeks porastao je 0,41 odsto, pariski 0,30 odsto, a frankfurtski 0,32 odsto.
Na Wall Street-u je industrijski indeks Dau Džons porastao 0,81 odsto, tehnološki Nasdak 1,03 odsto, a širi indeks S||P 500 pao je 2,96 odsto.
Evro je na valutnoj berzi oslabio na 1,1240 sa 1,1313 dolara, koliko je vredeo sinoć u Njujorku.
Skorašnja kolebanja na globalnim finansijskim tržištima su pokazatelj toga kako se rizici mogu brzo preliti sa jedne ekonomije na drugu, izjavila je direktorka Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) Kristin Lagard u poseti DŽakarti.
"U poslednjih nekoliko nedelja se pokazalo koliko je Azija u centru globalne ekonomije, i kako potresi na jednom tržištu u Aziji mogu da se preliju na ostatak sveta", izjavila je Lagardova.
Ostavi komentar