Tekst objavljen: 04.02.2025 13:55        


Naftna industrija Srbije (NIS) uputila je zvaničan zahtev Odeljenju za kontrolu strane imovine Sekretarijata za finansije (OFAC) Sjedinjenih Američkih Država za odlaganje sankcija

NIS traži odlaganje američkih sankcija na 90 dana


Naftna industrija Srbije zatražila je od Sjedinjenih Američkih Država da odloži priomenu sankcija Naftnoj industriji Srbije na minimum 90 dana, saopštila je u utorak (4. februar) ministarka rudarstva i energetike Srbije Dubravka Đedović Handanović.

„S obzirom na značaj NIS-a za srpsku, ali i regionalnu privredu, hitno zahtevamo od OFAC-a da razmotri trenutnu pomoć, a u vidu odlaganja sankcija na minimum 90 dana, dok se održivo rešenje koje bi dovelo do ukidanja sankcija razmatra“, navodi se u saopštenju koje potpisuje ministarka.

Zahtev su podržale Vlade Srbije i Mađarske, navodi se.

„Zahtev sa odnosi na dobijanje opštih ili posebnih licenci kaje bi omogućile NIS-u da održi poslovanje dok se traži prihvatljivo rešenje vlasničke strukture i upravljanja, sa ciljem da kompanija koja je regionalno i strateški važna za energetsku stabilnost, nastavi da posluje“, objašanjeno je u saopštenju.

Dodaje se da Vlada Srbije podržava zahtev za izdavanje takve dozvole NIS-u, jer bi, kako se navodi, sankcije narušile sposobnost kompanije da snabdeva stanovnike Srbije naftom i naftnim derivatima.

U saoštenju se dodaje da zaposleni u NIS-u i građani „nemaju razloga za brigu“ i podseća da su američki zvaničnici više puta jasno ponovili da sankcije nisu uperene protiv Srbije i njenih stanovnika.


Koje sankcije su SAD uvele NIS-u?

Sjedinjene Države stavile su 10. januara NIS na listu sankcija zbog udela u vlasništvu ruske kompanije Gasprom njeft u cilju sprečavanja Rusije da prihode od energetike koristi za rat u Ukrajini.

Ruske kompanije Gasprom njeft i Gasprom u NIS-u imaju većinski paket akcija (56,15 odsto), dok je u vlasništvu Srbije gotovo trećina vlasničkog udela.

SAD zahtevaju da Rusija mora potpuno da izađe iz vlasništva u Naftnoj industriji Srbije.

Ova promena trebalo bi da se dogoditi do kraja februara.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
90 dana sankcije NIS Naftna industrija Srbije (NIS)

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana