Očekuje se da će Ministarstvo finansija SAD i ovog puta dati zeleno svetlo da se ove kaznene mere pomere naftnoj kompaniji za još mesec dana
„Naftna industrija Srbije” (NIS) podnela je novi zahtev Ministarstvu finansija SAD za izdavanje posebne licence kojom se odlaže puna primena sankcija. Cilj ovog zahteva je da se kompaniji omogući neometan operativni rad i posle 28. aprila, što je rok predviđen licencom izdatom 28. marta tekuće godine, saopštili su juče iz NIS-a.
Kompanija podseća da je 14. marta Ministarstvu finansija SAD podnela i zahtev za uklanjanje sa SDN liste (Specially Designated Nationals), što može predstavljati dugotrajan proces.
U narednom periodu, uprkos kompleksnim okolnostima, NIS ostaje posvećen nastavku stabilnog snabdevanja domaćeg tržišta svim vrstama derivata i očuvanju socijalne stabilnosti zaposlenih. O svim novim okolnostima koje mogu uticati na poslovanje javnost će biti pravovremeno obaveštena, potvrdili su juče iz NIS-a.
Inače, NIS bi početkom narednog meseca trebalo da izađe i sa izveštajem o poslovanju za prvi kvartal ove godine, iz kog će se najbolje pročitati koliko je štete naneto kompaniji zbog stavljanja na listu američkih sankcija po nalogu bivše Bajdenove administracije. Kako se nezvanično saznaje, rezultat bi trebalo da bude pozitivan, ali prihodi su daleko manji od planiranog biznis planom.
Dubravka Đedović Handanović, ministarka energetike, izjavila je juče ovim povodom za „Politiku” da se već četiri meseca vodi intenzivna diplomatska borba kako ne bi došlo do uvođenja sankcija „Naftnoj industriji Srbije”, jer bi to pogodilo pre svega naše građane i ekonomiju.
– Već dva puta je stupanje sankcija na snagu odloženo, što pokazuje da postoji donekle razumevanje s američke strane za našu situaciju. Država nastavlja da sprovodi sve aktivnosti koje su u našoj moći da se uvođenje sankcija izbegne, iako ta odluka najmanje zavisi od nas – kazala je ministarka.
Dušan Bajatović, direktor „Srbijagasa”, kaže za „Politiku” da, kad je reč o NIS-u, paralelno idu dva procesa. Jedan je nova licenca za odlaganje sankcija NIS-u, a drugi je delistiranje, odnosno potpuno ukidanje sankcija.
– Očekujem pozitivan odgovor OFAK-a kao i do sada. NIS nema ograničenja do kada bi mogao da šalje nove zahteve za odlaganje sankcija, što će i iskoristiti kao svoje pravo, ukoliko ne dođe do delistiranja. Važno je da je već nekoliko puta potvrđeno potpuno drugačije shvatanje situacije oko NIS-a po dolasku novog predsednika SAD Donalda Trampa, nego što je to bilo s prethodnim, kaže Bajatović.
Mora da se zna da „Gaspromnjeft”, protiv kojeg su uvedene sankcije, nije više većinski vlasnik. Ima manje od 50 odsto, a deo je prenet na „Gasprom”, protiv kojeg sankcije ne postoje, što znači da je sa te strane sve urađeno. Ukoliko, međutim, neko insistira da ruski kapital potpuno izađe iz svih preduzeća, biće potrebno mnogo vremena da se to sve reši, ali verujem da će sve biti pozitivno pre ili kasnije. Vreme je vrlo važan faktor jer ovakve stvari ne mogu da se reše za mesec, ni za tri meseca, što pokazuje i slučaj „Rosnjefta” u Nemačkoj, koji to već godinu dana pokušava da reši, ili „Gasprombanke”, ističe Bajatović.
Nebojša Oberknežev, analitičar, magistar naftno-gasnog sektora, kaže za „Politiku” da je uveren da će i ovog puta sankcije NIS-u biti odložene na mesec dana.
– Iako se ovo navodi kao posebna licenca, reč je o istoj licenci koju je NIS i do sada slao kada se približava novi rok za odlaganje sankcija. Pritom, ne treba izgubiti iz vida da je 14. marta poslat i poseban zahtev za delistiranje NIS-u, odnosno potpuno skidanje kompanije sa lista američkih sankcija. S tim što taj proces dugo traje.
Upitan da li posle ovog novog zahteva s kojim ističe ukupno produženje od 90 dana koje je američka administracija dala našoj zemlji, Srbija može u nedogled da šalje novi zahtev za odlaganje ili ne, odgovara da Ministarstvo finansija SAD može da napravi otklon o propisanih 90 dana na koliko se uglavnom sankcije odlažu, ukoliko to bude htela.
Na pitanje šta sve omogućava ova licenca, odgovara da je reč o setu pogodnosti, ali da pre svega omogućava nesmetano obavljanje i održavanje poslovanja, ugovora i drugih sporazuma koji uključuju NIS ili njegova operativna zavisna društva. Istovremeno omogućava izvršenje svih transakcija sa NIS-om i njegovim operativnim zavisnim društvima, koje su usmerene na ispunjenje ugovara.
Licenca, ističe Oberknežev, omogućava i nesmetano otuđenje ili prenos ili duga ili kapitala izdatih ili garantovanih od strane NIS-a ili operativnih zavisnih društava (pokriveni dug ili kapital) na lice koje nije iz SAD. Isto tako omogućava kliring i izmirenje trgovine pokrivenog duga ili kapitala po nalozima plasmana.
Na ovaj način se daje zeleno svetlo i za izvršenje ugovara o finansijskim derivatima, kao i zvaničnih poslova diplomatskih ili konzularnih predstavništava van Ruske Federacije koji uključuju NIS ili operativna zavisna društva.
Ostavi komentar