Tekst objavljen: 07.02.2017 11:29        


BEOGRAD, 7. februara (Tanjug) - Ove i naredne godine poljoprivredni proizvođači koji su registrovani a nemaju nikakvih promena neće biti u obavezi da obnavljaju registraciju svojih gazdinstava, kaže direktor Uprave za agrarna plaćanja Žarko Radat. 

Nepotrebna ponovna registracija gazdinstava

On je Tanjugu kazao da se Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine odlučilo na taj korak jer je analiza pokazala da jako mali broj gazdinstava, a koja inače obnavljaju registraciju svake godine, imaju neke promene.

"Izmenom određenih propisa koji se odnose na obnovu i registraciju poljoprivrednih gazdinstava Ministarstvo poljoprivrede je odlučilo da u 2017. i 2018. neće biti obnove registracuije gazdinstava, što znači da poljoprivredni proizvođači koji su već u registru, a nemaju nikakve promene, nisu u obavezi da obnove registraciju kao što su to morali da čine do sada", kazao je Radat.

Ova odluka je doneta kako bi se poljoprivrednicima smanjila obaveze u vezi s birokratijom, ali i da bi lakše ostvarili svoja prava.

Radat je dodao da se dešavalo da poljoprivrednici zaborave da registruju svoje gazdinstvo, zbog čega onda nisu mogli da ostvare pravo na subvencije. Sada, dodaje, to neće da se događa, jer će gazdinstva koja ne prijave promene po automatizmu ostajati u registru poljoprivrednih gazdinstava kojih u Srbiji u ovom trenutku ima 350.850.

Samo poljoprivredni proizvođači koji imaju suštinske promene, u poslovanju ili druge statusne promene, kako je naglasio direktor Uprave za agrarna plaćanja, u obavezi su da te promene prijave u roku od 30 dana od njihovog nastanka, dok nova gazdinstva koja žele da se prijave to mogu da učine svakog radnog dana u područnim filijalama.

"Registrovana gazdinstva koja nisu imala promena, gazdinstva koja su imala promena i ponovo se registrovala, kao i nova gazdinstva koja se prvi put registruju, pođednako ispunjavaju uslove za korišćenje subvencija predviđenih za 2017", naglasio je Radat.

On je podsetio da je ove godine agrarni budžet Srbije koji se odnosi na subvencije za poljoprivredu veći za 2,2 milijarde dinara od onog iz 2016. i da će većina tih sredstava biti plasirana kroz investicije u primarnu poljoprivrednu proizvodnju i u prerađivačke kapacitete.

Naglasio je i da je u toku 2016. realizovano 99,4 odsto budžeta namenjenog subvencijama u poljoprivredi.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana