Inženjeri, medicinski radnici, IT stručnjaci, zanatlije... iz inostranstva lako mogu da se zaposle u seoskim područjima Nemačke. Takva zanimanja imaju najveće šanse i za posao u nemačkim gradovima, mada je tamo konkurencija daleko veća, jer i većina Nemaca i imigranata želi da živi u urbanim sredinama.
Naša Nacionalna služba za zapošljavanje ima ugovor s nemačkim biroom rada, pa medicinski radnici iz Srbije mogu tako da pronađu posao u Nemačkoj. Ostali mogu i preko agencija za zapošljavanje u inostranstvu.
Profesije koje teško dolaze do poslaFilozofiSociolozi Filolozi Politikolozi Novinari Profesori književnosti Umetnici Osobe bez kvalifikacija Tražene profesijeIT stručnjaciInženjeri Lekari Medicinske sestre Građevinski radnici Varioci |
Miloš Vučković, saradnik Delegacije nemačke privrede u Srbiji, kaže da zainteresovani moraju samoinicijativno da nađu poslodavca u Nemačkoj da bi ušli u taj proces.
Kad nađu poslodavca, on je taj koji će pokušati da obezbedi i radnu dozvolu, za početak na tri meseca.
Obično je prvi uslov poslodavaca dobro znanje nemačkog jezika, mada ne mora da bude presudno.
U pronalaženju posla važnu ulogu igra i to koju diplomu kandidat ima. - Oni koji su završili filozofiju, sociologiju, jezike, političke nauke, novinarstvo, književnost i umetnost teško će naći posao u struci. Moguće je da se zaposle na poslovima bliskim njihovoj struci. Međutim, većina tih poslova je loše plaćena i radi se preko povremenih angažmana - kaže Štefen Kronert iz Berlinskog instituta za stanovništvo i razvoj.
Najlošije prođu oni koji nemaju nikakve kvalifikacije, dodaje on, ili oni koji imaju diplome koje u Nemačkoj nisu priznate. - Oni mogu da rade samo na nisko uslužnim pozicijama od kojih se teško preživljava. Procedure za nostrifikovanje diplome su komplikovane - objašnjava Kronert.
Ostavi komentar