Vest kojom se ističe da prosečan radnik u Srbiji za dva dana rada zaradi onoliko koliko prosečan francuski ili nemački radnik zaradi za svega jedan sat plastično je opisala stanje u kome se nalaze građani Srbije, kao i dubinu finansijske krize čitave zemlje.
Međutim, uprkos ovakvim lošim podacima, u našoj zemlji ima i onih koji primaju dobre plate i koji se ne susreću sa egzistencijalnim problemima koje ima veliki broj građana Srbije.
Prema poreskoj prijavi, apsolutni rekorder po zaradi je neimenovani diplomirani ekonomista iz Beograda koji je prošle godine zaradio oko 180 miliona dinara ili 1,62 miliona evra, po kursu od tadašnjih 111 dinara za evro. Kada se prevede na mesečni prihod, ispada da je ovaj ekonomista imao skoro 140.000 evra, ako se računa prema tadašnjem kursu. |
Budući da su istraživanja o plati razvrstana po branšama, u Srbiji se definitivno najviše isplati baviti se finansijskim delatnostima i poslovima osiguranja, a u ovom sektoru je 5.816 zaposlenih. Iza njih s najvišim prihodima su zaposleni u oblastima državne uprave i socijalnih osiguranja, kojih ima 5.694, a njihova plata je veća od 150.000 dinara.
Na trećem mestu su radnici koji prihode zarađuju u prerađivačkoj industriji, od kojih 4.492 ima mesečna primanja od oko 1.500 evra mesečno.
Podsetimo, prosečna avgustovska zarada u našoj zemlji od 44.770 dinara, plata je za 2.648 dinara veća nego pre godinu dana, a u odnosu na prethodni mesec ove godine, to povećanje iznosi 0,9 odsto ili 588 dinara. Uprkos tom skoku srpskih plata, kako na mesečnom, tako i na međugodišnjem nivou, vrednost naših plata je realno sve manja. |
Pored najviših, pažnju javnosti uvek privlače i najmanje zarade, pa tako poslednji izveštaj Republičkog zavoda za statistiku kaže da čak 46.201 zaposleni u našoj zemlji, iako radi, mesečno ne prima ni dinar, odnosno radi za džabe!
Najviše ih je u prerađivačkoj industriji, čak 16.385, na drugom mestu su građevinari, od kojih čak 6.429 ne prima platu, a iza njih idu sektori zdravstvene zaštite i trgovine na veliko i malo, sa 4.559, odnosno 3.799 radnika koji ne primaju platu uprkos činjenici da ima zaposlenje i svaki dan uredno dolaze u svoje firme.
Ostavi komentar