BEOGRAD, 29. novembra (Tanjug) - Ministar poljoprivrede i zaštite životne sredine Srbije Branislav Nedimović izjavio je danas da će budžet Srbije za poljoprivredu za narednu godinu biti veći nego ovogodišnji, ali nije precizirao koliko.
On je novinarima na konferenciji koju je organizaovala kompanija Imlek o investicijama te kompanije, kazao i da će odluka da li će biti ukinuta carinska zaštita za uvoz mleka, koja je doneta pre godinu dana, biti doneta za 15 dana, jer se još rade analize na tržištu da se ne bi desilo da se prelevmani ukinu, pa da se posle ponovo uvode.
Prema rečima Nedimovića, tu nepopularnu meru Srbija je uvela kada su cene mleka pale sa 45 na dvadesetak centi, kako bi zaštitila domaću proizvodnju, kada je u evropi pala cena mleka na najniži nivo, zbog sankcija Rusiji, ali da je sada ta mera izgubila svoju opravdanost zbog rasta cene mleka.
Kako je najavio u toku ove nedelje biće isplaćenio 1,15 milijardi dinara za nabavku opreme poljoprivrednicima i svega što utiče na konkurentnos, jer je kako je dodao, fokus ministarstva je na povećanje konkurentnosti.
Dodao je i da je to duplo više novca nego što je planirano budžetom za 2016, a to je postignuto prepakovanjem budžeta koji je bio na raspolaganju Ministrastvu poljoprivrede, čime je omogućeno da 5.440 poljoprivrednih proizvođača dobiju sredstva u naredna tri dana.
Nedimović je naglasio i da će u 2017. država pomagati sektor mlekarstva, koji je uprkos najtežih proteklih godinu ipo dana preživeo, navodeći da je namera da se mleko plaća po kvalitetu, a da bi u martu ili aprilu naredne godine mogla da počne da radi i labratorija za kontrolu mleka.
Generalni direktor Imleka Ilija Šetka konstatovao je da je mlekarstvo u Srbiji preživelo najveći udar od Drugog svetskog rata zahvaljujući podršci države.
On je kazao da nije bilo te pomoći države, Srbija bi prošla kao Hrvatska koja je došal do toga da 50 odsto mleka uvozi iz EU i prepolovila je svoj stočni fond.
Istakao je da je zahvaljujući prelevmanima cena mleka u Srbiji zadržana na 30 centi navodeći da je Imlek u 2016. uložio 30 miliona evra od kojih je 24 miliona u Srbiji, a time je, kako je naglasio, pokrenuo rast celokupne mlečne industrije.
Te investicije, kako je naveo, pomoći će unapređenju proizvodnih procesa, kupovini mehanizacije farmerima i razvoju novih proizvoda, dok je veliki deo koji je uložen u proizvodne inovacije doprineo da potrošači dobiju nove mlečne proizvode, koji ukusom i kvalitetom idu u korak sa Evropom i svetom.
"Mogu slobodno da kažem da je protekla 2016, bila godina Imleka. Investicijom od 30 miliona evra i lansiranjem preko 40 novih proizvoda, potvrdili smo i dodatno ojacali status najvećeg proizvodača u mlečnoj industriji celog regiona. Posebno sam ponosan što smo u godini nezapamćenih potresa na evropskom tržištu sirovog mleka i rekordno niskih cena, uspeli da pomognemo i našim farmerima", naveo je Šetka.
On je kazao da je farmerima pomagano kroz više cene otkupa od evropskih, tako i kroz kupovinu mašina i kredite, kako bi što bezbolnije prebrodili ovaj period.
Kroz kampanju "Moja Kravica Rasti srećno" započeta je izgradnja i dečijih igrališta širom Srbije koja će biti nastavljena i naredne godine, kazao je Šetka.
On je naveo i da je Imlek oko 30.000 tona mleka koje je bilo višak na tržištu otkupio i pretvorio u mleko u prah, naglašavajući da to za kompaniju nije bio trošak već investicija u očuvanje kapaciteta svojih farmera.
Ostavi komentar