Tekst objavljen: 04.04.2018 13:24        


Srbija se u protekle tri godine odmakla od ponora bankrota – državna kasa je u plusu, javni dug opada, nezaposlenost je prepolovljena u poređenju sa 2012, ali smo po visini zarada i standardu na dnu zemalja centralne i istočne Evrope. 

Naše plate po meri produktivnosti

Sa prosečnom platom od oko 400 evra iza nas su samo Makedonija i Albanija, ali sa „vrha države” je obećano da će prosečna zarada brzo dostići 500 evra. Pored povišice od devet odsto od početka ove godine, najavljeno je još jedno povećanje državnih plata i penzija, a ekonomisti na to sumnjičavo vrte glavom i pitaju – odakle, koliko će to da košta i ko će to da plati?

Ljudi iz struke tvrde da je visok i brz rast zarada nemoguće ostvariti dekretom, jer iskustvo potvrđuje da takvo povećanje standarda ne može dugo da traje, a visok ceh na naplatu, po pravilu, stiže budućim generacijama.

Ekonomisti Nemanja Vuksanović i Milojko Arsić, autori „Kvartalnog monitora” beogradskog Ekonomskog fakulteta i Fonda za razvoj ekonomske nauke (FREN), istražili su kretanje naše prosečne plate od 2001. do 2017, uporedili je se prosekom 16 evropskih zemalja i odgovorili na pitanje – otkud tako velike razlike u prosečnim zaradama.

Prosečna neto zarada u Srbiji prethodnih sedamnaest godina nominalno je porasla čak osam puta – ili, opet u proseku, 13 odsto godišnje. Do 2008. prosečna plata je zbog visoke inflacije brzo rasla – nominalno sa oko 6.000 na oko 33.000 dinara, a istovremeno bio je visok i njen realni rast, odnosno rast njene kupovne moći. U tom periodu njena kupovna moć ukupno je porasla 143 odsto, po 11,8 odsto godišnje u proseku.

Od 2008. do 2017. rast prosečne plate bio je mnogo sporiji – sa oko 33.000 na oko 48.000 dinara, s tim što je u godinama posle svetske ekonomske krize njen realni rast bio samo 0,07 odsto.

– Sve u svemu, prosečna neto zarada u poslednjih 17 godina realno je povećana samo nešto više od dva puta. Drugim rečima, danas u Srbiji za prosečnu platu može da se kupi samo dva puta više robe i usluga nego 2001. godine – ukazuje Nemanja Vuksanović.

Dakle, prosečna zarada je u 2017. godini iznosila tek nešto malo više od 400 evra. Od 2001. do 2017. je, u toj valuti, povećana gotovo četiri puta, što je dvostruko više od realnog rasta. Na brži rast zarada u evrima od realnog rasta uticalo je, pre svega, realno jačanje dinara, objašnjava naš sagovornik. U 2001. godini iznosila je oko 100 evra, da bi u 2008. dostigla oko 370 evra. Od 2011. do 2017. kretala se u rasponu od oko 360 do 400 evra.

Koliko po prosečnoj neto zaradi Srbija zaostaje za zemljama regiona centralne i istočne Evrope, najbolje govori podatak da je u 2017. prosečni Nemac zaradio 5,5, a prosečni Slovenac 2,6 puta više od prosečnog Srbina.

Prosečna zarada u Nemačkoj u 2017. dostigla je 2.270 evra, tako da je i po tom pokazatelju vodeća evropska ekonomija bila na vrhu lestvice zemalja Starog kontinent. Sledi Slovenija – 1.074 evra, Estonija – 945, Češka – 837, Hrvatska – 792 i Slovačka – 755 evra. U sredini ove liste su Poljska sa 752 evra, Letonija – 703, Litvanija – 637, Mađarska – 622 i Rumunija – 515 evra. Na začelju su: Crna Gora – 510 evra, Bosna i Hercegovina – 425, Bugarska – 406, Srbija – 404 i Makedonija – 387 evra.

Razliku u zaradama izraženim u evrima između razvijenijih i manje razvijenih zemalja „peglaju” više cene usluga u bogatijem delu Evrope.

– Kad se plate u evrima u svim zemljama iskažu u evrima jednake kupovne snage, kao da su cene u svim zemljama jednake cenama koje važe u Nemačkoj, razlika u prsečnim plata između razvijenih i nerazvijenih znatno manja – kaže Vuksanović.

– Tako gledano, kupovna moć prosečne neto zarade u Srbiji u 2017. bila je 2,4 puta manja nego u Nemačkoj, iako je prosečni Nemac bio 2,7 puta produktivniji od prosečnog Srbina, odnosno 1,5 puta manja nego u Sloveniji.

Zašto tako velike razlike?
– Ova razlika je posledica i pokazatelj razlike u produktivnosti privreda tih zemalja – objašnjava Vuksanović – Ovde je pre svega reč o velikoj razlici u produktivnosti u sektoru razmenjivih dobara i usluga, poput industrije, poljoprivrede, turizma... U Srbiji su od 2001. do 2017. prosečne neto zarade rasle približno rastu produktivnosti njene privrede. S tim što su od 2001. do 2008. plate rasle brže od rasta produktivnosti, što je doprinelo povećanju spoljnog deficita, rastu spoljnog duga i javnog duga zemlje, kao i održavanju inflacije na relativno visokom nivou. Od 2008. do 2017. prosečne zarade u Srbiji približavaju se nivou produktivnosti, što smanjuje spoljni deficit i dovodi do niske inflacije.

Naravno, produktivnost nije jedina odrednica zarada, zaključuju autori ovog istraživanja. Prosečna zarada, koju ostvaruje stanovnik neke zemlje, zavisi i od niza drugih ekonomskih i političkih činilaca – od odnosa snaga ponude i tražnje na tržištu rada, do državne politike zarada.

Nauka kaže, a iskustvo potvrđuje, da se do boljeg života stiže većom štednjom, koliko god malo imali – i većim pametnim investiranjem u proizvodnju onog što donosi najveću zaradu i što može da se izveze. Zadatak valjane ekonomske politike je da se dugoročno postiže visok i održiv privredni rast, koji jedino donosi veće plate i bolji život.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
plate u redionu plate u srbiji produktivnost rast plata

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana
situs game terbaik putaran mahjong optimal informasi rtp live teknologi auto maxwin rtp mahjong terkini scatter game olympus standar game online mahjong akurasi rtp harian update game gacor jackpot fortune ox starlight princess menggila cara tembus jackpot mahjong turnamen berburu scatter cakar76 mahjong ways gates of olympus link cakar76 maxwin link gacor cakar76 mahjong ways gacor cakar76 pola gacor mahjong cakar76 pla maxwin jp rtp gacor cakar76 rtp mahjong hitam scatter hitam mahjong bocoran pola mahjong dumatoto mahjong ways dumatoto pasti maxwin game gampang menang mahjong ways dumatoto naga hitam mahjong perkalian kakek zeus pola mahjong ways pola starlight princess 0 cara maxwin bomb bonanza pola petir merah olympus trik full kepala naga server anti rungkad mutar mahjong sambil sebat rtp game online