Tekst objavljen: 09.10.2016 12:59        


Najniže troškove grejanja u sezoni 2016/2017. godine imaće domaćinstva koja se greju na drva, a najviše ona koja koriste električnu energiju direktno u grejnim telima i kotlovima za etažno grejanje, propan butan gas i lož ulje, izračunala je Agencija za energetiku Republike Srbije (AERS). 

Najjeftinije grejanje na drva, najskuplje na  butan

Za grejanje prosečno izolovanog stambenog prostora od 60 metara kvadratnih na 20 stepeni Celzijusovih 16 sati dnevno u celom stanu, tokom 180 dana u grejnoj sezoni, potrebna je energija od oko 9.000 kWh, saopšteno je iz AERS-a, uz preciziranje da je prosečna procenjena potrošnja u Srbiji 150 kWh po metru kvadratnom.

Domaćinstvima koja se greju na drvo u područjima Srbije u kojima se ono može nabaviti po nižim cenama, na primer za 4.280 dinara po m3, a koja imaju novije peći čija je efikasnost oko 65 odsto, prema cenama iz oktobra 2016, za grejanje tokom zimske sezone potrebno je 35 hiljada dinara, pokazuje računica AERS-a.

Nakon višestrukog smanjivanja cena, povoljno je grejanje i na prirodni gas, koje za stan od 60 metara kvardratnih košta 41 hiljadu dinara, a čija je dodatna prednost i komfor koji pruža.
Nešto viši su troškovi grejanja na ugalj, koji se u zavisnosti od vrste uglja kreću između 44.000 do 50 hiljada dinara.

Ovi troškovi mogu biti i niži, ukoliko se koriste peći i kotlovi čija je efikasnost veća.
Više troškove, oko 57 hiljada dinara, imaće domaćinstva koja koriste skuplje ogrevno drvo, čija je cena 5.900 dinara po metru kubnom i imaju peći niže efikasnosti, kao i građani koji se greju na pelet, čiji su godišnji troškovi oko 60 hiljada dinara, ako se sagoreva u efikasnijim pećima konstruisanim za ovo gorivo.

Domaćinstva koja koriste termoakumulacione peći grejanje će koštati oko 47 hiljada dinara, ali samo ukoliko se isključivo koristi jeftinija noćna tarifa električne energije.

Dopunjavanje peći, korišćenjem skuplje struje samo tokom dva sata dnevno, uvećava troškove za čak 44 odsto, na oko 67 hiljade dinara, što je skuplje od većine alternativnih goriva.

Najveće troškove energije za grejanje imaće domaćinstva koja koriste električnu energiju direktno u grejnim telima i kotlovima za etažno grejanje, propan butan gas i lož ulje.

Za nabavku energenata ili energije, koja je potrebna za grejanje prosečnog stana tokom cele sezone, ta domaćinstva moraju da izdvoje 125 hiljada dinara za struju, 112 hiljada za propan butan gas, odnosno 95 hiljada za lož ulje.

U odnosu na prethodne godine, niže su cene gasa, lož ulja i propan butan gasa, a više cene struje, za koju se očekuje da će biti sve manje povoljna. Korišćenje lož ulja i propan butan gasa je povoljnije zbog mogućnosti vraćanja plaćene akcize. Ostale cene nisu bitno promenjene.

Iz AERS-a savetuju građane da, ukoliko su u mogućnosti, izoluju stambeni prostor i promene prozore, da ne greju prostore u kojima ne borave i da, ukoliko kupuju nove peći i kotlove, izaberu one koje su energetski što efikasnije.

 

PITAJ BESPLATNI KAMATICA SAVETNIK KOJI JE KREDIT NAJBOLJI ZA TEBE

2 komentara

  1. User image
    Dr Milanče MITOVSKI 05.10.2016 18:41

    Kako će se grejati Borani 2016/17?

    RAČUNICA: Za grad Bor urađen je pregled troškova za zagrevanje stana 55 m2 u osnovi, u zavisnosti od energenta sa transportnim troškovima i PDV. Grejanje je uzeto da traje 194 dana, projektna spoljna temperatura -15oC, srednja spoljna temperature u grejnom periodu 3,43oC. Cena kod daljinskog grejanja je duplirana jer se plaća tokom cele godine (radi upoređenja). Grejanje traje dnevno 16 sati. Po tome proizilazi da je najevtinje grejanje na sušeni ugalj Vreoci, a najskuplje na lož ulje. Mesečni troškovi grejanja stana od 55 kvadratnih metara u Boru u 2016/17. godini u dinarima :
    Električna energija, el. Kotao 17.371, Električna energija, TA peć 9.278, Ugalj “Banovići” BiH 8.545, Ugalj “Vreoci” sušeni 5.940, Ugalj “Vreoci” sušeni 5.940, Ugalj “Kolubara” sirovi 7.265, Ugalj Kostolac 6.150, Pelet bukve 8.790, Ogrevno drvo 6.448, Lož ulje 25.320. TNG u bocama 17.955, Daljinsko grejanje 9.884 dinara mesečno. Najeftinije grejanje, od analiziranih energenata, je na sušeni ugalj “Vreoci”, a najskuplje lož uljem.

  2. User image
    Sima 06.10.2016 9:43

    Apsolutno pogrešno. Kao prvo, grejanje na struju podrazumeva i klima uređaje koji su izuzetno efikasni. Kao drugo, ovo "istraživanje" ne uključuje cene centralnog grejanja koje je straobalno skupo.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
grejna sezona grejanje na drva cena gasa

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana