Razlika koja od 1. januara, posle povećanja neoporezivog dela zarada, ostaje poslodavcima – oko 3.300 dinara, može biti iskorišćena za povećanje plata, ali i za nove investicije.
Nova minimalna cena rada za zaposlene od 1. januara iznosi 143 dinara i veća za oko 13 dinara u odnosu na prethodnu 2017. godinu. Minimalnu zaradu u Srbiji dobija oko 350.000 radnika i oni će u 2018. godini primati za oko 2.202 dinara više nego lane, odnosno mesečno 24.882 dinara.
Činjenica je, s druge strane, dapovećanje minimalne cene rada za oko 10 odsto ni blizu ne može da pokrije ni troškove minimalne potrošačke korpekoja je krajem oktobra prošle godine iznosila 36.369,35, a kamoli prosečne od 69.943,28 dinara.
Istovremeno je, izmenama Zakona o porezu na dohodak građana došlo i do povećanja neoporezivog dela zarada sa 11.700 na 15.000 dinara. Isti zakon predviđa dapočetnici u biznisu od nove godine mogu da ostvare pravo na oslobađanje od plaćanja poreza na osnovnu zaradu i to se odnosi na zaradu preduzetnika i najviše devet novozaposlenih u njegovoj firmi.
Novina je i da je do 2019. godine produžen rok za već postojeće olakšice prilikom zapošljavanje koje omogućavaju gazdama pravo na povraćaj od 65 do 75 odsto plaćenog poreza na zaradu u zavisnosti od broja novozaposlenih.
Iako će se ove mere odraziti na smanjenje priliva para u budžet republike za 7,5 milijardi dinara i lokalnih samouprava za 4,9 milijardi, cilj je da se na ovaj način smanji rad na crno. Poslodavci tvrde da će se ove mere sigurno odraziti na smanjenje sive ekonomije, odnosno prijavljivanje radnika i plaćanje doprinosa za PIO, jer će im opterećenje na zarade sada biti neuporedivo manje.
Nebojša Atanacković, član Socijalno-ekonomskog saveta, kaže da je država ispunila obećanje, s jedne strane povećala je opterećenje gazdama kroz veću minimalnu cenu rada, ali je s druge povećala i neoporezivi deo zarade što poslodavcima mnogo znači.
– Verujem da će većina onih koji su do sada novac od gazde dobijali na ruke biti prijavljeni, što će povećati broj zaposlenih, ali i priliv para u kasu PIO fonda po osnovu doprinosa. Razlika koja sada ostaje poslodavcima od oko 3.300 dinara između 11.700 i 15.000 dinara, može da bude iskorišćena za povećanje plata , ali i za nova ulaganja– kaže Atanacković.
Činjenica je, međutim, da će poslodavci zbog ovog povećanja neoporezivog dela zarada svojim radnicima morati da izdaju nove ugovore o radu ili anekse starih. S tim što u tim papirima zarada zaposlenog uopšte ne mora da bude onolika koliko je država maksimalno odredila. Naprotiv. To je zato što su pojedini ugovori o radu zaključeni na bruto, a neki na neto platu.
Onima koji imaju ugovorenu neto zaradu, ovo povećanje neće mnogo značiti, dok će nešto više para dobiti oni koji imaju ugovor na bruto platu.Razlika od 3.300 dinara, može se se videti i na primeru bruto zarade od 50.000 dinara s porezom.
Od ovog januara od tog iznosa oduzima se 15.000 dinara koliki je neoporezivi deo zarade, pa je osnovica za obračun 35.000 dinara. Kada se na tu osnovicu računa porez na zaradu od 10 odsto, odnosno odbije 3.500 dinara, dobije se 31.500 dinara, što je neto zarada radnika.
Poštovani/ poštovana
Imam par pitanja u vezi povećanja minimalne cene rada, pa vas molim da mi odgovorite:
1. Da li povećanje minimalne cene rada utiče i na povećanje zarada zaposlenih koji nemaju minimalnu zaradu?
2. Ukoliko povećanje minimalne cene rada utiče na povećanje zarada zaposlenih čija je zarada veća od minimalne, koji je rok da poslodavac uveća zarade te kategorije zaposlenih i koje su posledice koje poslodavac snosi ukoliko to ne učini?
Hvala unapred na odgovoru.