BEOGRAD, 26. decembra (Tanjug) - Potpredsednik Privredne komore Srbije (PKS) Miroslav Miletić najavio je danas da će u junu naredne godine biti održan Svesrpski samit u Švajcarskoj na kom će biti predstavljeni potencijali naše zemlje, ali i potencijali naših ljudi koji rade u okolnim zemljama.
Miletić je, na sednici Poslovnog saveta za dijasporu u PKS, izrazio zadovoljstvo dosadašnjom saradnjom između privrednika u matici i u dijaspori, ali je ukazao da ima još dosta prostora za unapređenje saradnje.
"Nadamo se da ćemo iz godine u godinu sa ovim aktivnostima doprineti ukupnom razvoju naše zemlje, internacionalizaciji poslovanja i povećanju izvoza", rekao je Miletić u izjavi za Tanjug.
Susreti i permanentna komunikacija sa predstavnicima naše privrede u inostranstvu su, kako je primetio, uvek vrlo značajni za Komoru, imajući u vidu aktivnosti Centra za dijasporu PKS.
Predsednik Udruženja srpskih privrednika u Švajcarskoj Stojan Stevanović je rekao da je ovogodišnji trodnevni samit ekonomske, kulturne i akademske dijaspore u Cirihu, bio veoma uspešan i da su mala i srednja preduzeća iz matice imala priliku da se predstave u Švajcarskoj.
Direktor kompanije "Antioxy" za preradu i proizvodnju aronije iz Novih Banovaca, Sreten Milošević, kaže da je njegova firma, zahvaljujući samitu i udruženju koje deluje u Švajcarskoj, ostvarila jedan izuzetno dobar kontakt u Cirihu, koji je rezultirao otvaranjem predstavništva u tom gradu za prodaju i širenje kompanije ''Antioxy" na evropskom tržištu.
"Naša firma je živi dokaz da je ovaj samit imao uspešno povezivanje između nas u matici sa ljudima koji su u dijaspori", navodi Milošević.
Marija Jelić iz Međunarodnog centra alumnista za prenos znanja i razvoj istakla je da taj centar nastoji da na profesionalan način usmeri celokupno akademsko i profesionalno znanje koje su naši alumnisti sticali na renomiranim univerzitetima.
"Želimo da osnažimo akademsku, ali i profesionalnu zajednicu u Srbiji, da mladima pokažemo da je moguće dobro raditi i ostati u Srbiji. Svi smo povratnici, tako da kroz svoj primer pokazujemo da je to i moguće", rekla je Jelić.
Ostavi komentar