Tekst objavljen: 23.04.2016 11:27        


Srpska informatička industrija prošle godine je izvezla proizvode i usluge vredne oko 420 miliona evra. Taman toliko je “težilo” i domaće tržište.

Malo bi bilo da školujemo i 10 puta više programera

Srpski san je da do 2022. i domaću potrošnju i izvoz dupliramo.Da bismo to i postigli, moramo da obrazujemo mnogo više stručnjaka, da država omogući upotrebu javnih podataka, elektronskih faktura u sektoru malih i srednjih preduzeća…

Analize konsultantskih kuća kažu da, i kada bi sa naših fakulteta izlazilo i deset puta više stručnjaka, ne bi se zadovoljile potrebe u ovoj industriji, pišu Večernje novosti.U informacinim tehnologijama trenutno posluje skoro 2.000 preduzeća koja upošljavaju 17.700 ljudi.

U svetu smo već poznati po razvoju embedid sistema, onih koji su ugrađeni u neki drugi sistem i omogućavaju njegov bolji rad, i to u energetici i industriji zabave, ali i po razvoju aplikacija.“Konkurentne cene rada visokoobrazovanih stručnjaka iz svih oblasti informaciono-komunikacionih tehnologija postavile su Srbiju u centar interesovanja najvećih svetskih kompanija”, kaže Jelena Jovanović iz Udruženja za elektronske komunikacije i informaciono društvo Privredne komore Srbije.

“Sektor IT rešenja je najkompleksniji, ali za državu i celokupnu industriju najvažniji, jer je potrebno u sopstveni proizvod uložiti i vreme i novac i osetiti kada je najbolji momenat za plasiranje. Ako ste sve ove uslove ispunili, vaše tržište je globalno. Softver je jedini proizvod za koji imamo kapacitet da ga izvezemo u Kinu, Kanadu, Ameriku, jer ga možete umnožiti beskonačno mnogo puta”, kaže ona.Zaključak studije OECD-a je da bi jaka tehnička znanje, zajedno sa razvojem finih veština i dubljeg razumevanja poslovnih procesa, Srbiji dali vodeću poziciju za privlačenje IT operacija u inostranstvu.

A čak i ako obrazovni sistem iznenada počne da školuje deset puta veći broj diplomaca, programera i softverskih inženjera, ne bi bilo dovoljno da zadovolji potrebe IT industrije.“Srbija se u najnovijoj studiji konsultantske kuće “Prajs voterhaus Kupers” našla na samom vrhu liste najatraktivnijih lokacija za gradnju novih i proširenje postojećih centara poslovnih procesa”, dodaje Jelena Jovanović.

“Ako želimo da nam IT tržište bude vredno milijardu evra, neophodno je da raste stopom od 12 odsto. A ako hoćemo i toliki izvoz, potreban nam je strateški pristup kako pomoći domaćoj industriji da pronađe svoje mesto na globalnom tržištu, ali i jasni stavovi šta donose tehnološki pravci u narednih pet godina. Za sve to je bitno da školujemo više IT profesionalaca”, navodi ona.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
obuka programera mladi programeri škola za programere posao budućnosti it sektor programeri

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana
situs game terbaik putaran mahjong optimal informasi rtp live teknologi auto maxwin rtp mahjong terkini scatter game olympus standar game online mahjong akurasi rtp harian update game gacor jackpot fortune ox starlight princess menggila cara tembus jackpot mahjong turnamen berburu scatter cakar76 mahjong ways gates of olympus link cakar76 maxwin link gacor cakar76 mahjong ways gacor cakar76 pola gacor mahjong cakar76 pla maxwin jp rtp gacor cakar76 rtp mahjong hitam scatter hitam mahjong bocoran pola mahjong dumatoto mahjong ways dumatoto pasti maxwin game gampang menang mahjong ways dumatoto naga hitam mahjong perkalian kakek zeus pola mahjong ways pola starlight princess 0 cara maxwin bomb bonanza pola petir merah olympus trik full kepala naga server anti rungkad mutar mahjong sambil sebat rtp game online