Kupovna moć građana Srbije nezadrživo opada, pa vrednost prosečnog pazara danas iznosi tek 365 dinara i za 27 odsto je manja nego pre pet godina, kada se u proseku kupovalo za 500 dinara. Potvrda ovome su i prometi u velikim trgovinama koji su praktično desetkovani, a samo u poslednjih godinu dana prodaja je smanjena za oko 10 odsto.
A šta u korpi potrošača može da se nađe za 365 dinara, odnosno oko tri evra?
Predsednik Pokreta potrošača Petar Bogosavljević ukazuje na sve veću nesrazmeru između rasta cena i primanja stanovništva. - Hrana je danas u Srbiji jeftina samo za bogate, a sve više nedostupna za milionsku armiju siromašnih - kaže Bogosavljević. - Zato za najsiromašnije građane treba uvesti socijalnu kartu, recimo za hleb, ali i za druge proizvode, kao što to čine pojedine zemlje, i mogli bi upola jeftinije da nabavljaju osnovne namirnice. |
- Sa nešto više od tri evra, koliki je prosečan račun, ne može se baš mnogo. Kad se oduzme izdatak za hleb i mleko, ostane za neko povrće i još preostane oko 140 do 150 dinara za šta može da se kupi tek do 200 grama nekog veoma jeftinog suhomesnatog proizvoda. Sa ovim jedva može da se namiri doručak i večera za četiri člana u porodici - kaže Vladana Hamović, ekonomista.
U pojedinim trgovinskim lancima tvrde nam da je vrednost prosečne kupovine ostala na nivou prošlogodišnje. Ali, demantuju ih istraživanja koja pokazuju da je „ukinuta“ svaka peta kupovina u marketu.
- Porodice naravno moraju da kupuju osnovne životne namirnice, ali se sada sve svodi na izbor cena, a sve manje na kvalitet - kaže Olivera Ćirković, marketing menadžer „Univereksporta“. - A, na osnovu toga i trgovac mora da kreira svoju ponudu. Tako, akcijski proizvodi zauzimaju značajan deo već „mršave“ potrošačke korpe. Takođe, odloženo plaćanje koristi se više nego ikad, kao i sve vrste benefita koje trgovci nude potrošačima, od „lojaliti programa“, do posebnih platnih kartica.
Da bismo shvatili koliko je kupovna moć opala dovoljno je da se zagledamo u novčanik svega nekoliko dana posle plate. Ali za armiju ljudi od najmanje 780.000 nezaposlenih u Srbiji ni datum više ne igra nikakvu ulogu, pošto novca podjednako nemaju ni 1. ni bilo kog drugog dana u mesecu.
Ostavi komentar