Menadžment servis ugovor, koji figurira kao plan B za Železaru Smederevo, posle neuspešnih pregovora sa američkim Esmarkom, poznat je model upravljanja kompanijama i u svetskoj i u našoj poslovnoj praksi i takvi ugovori imaju svoje prednosti, jer se u čitav proces uključuju profesionalci koji poznaju tržište, izjavio je danas ekonomista Vladimir Krulj.
U našoj javnosti najpoznatiji primeri takvih poslova su ugovor koji je US Steel imao u Železari u Smederevu, pre privatizacije te kompanije, kao i I ugovor kojim je praktično počela saradnja JAT-a I Etihada, rekao je Krulj, koji je ekonomski savetnik ministarke bez portfelja zadužene za evropske integracije.
Krulj je za RTS rekao da da takvi ugovori imaju svoje prednosti, jer se u čitav proces uključuju profesionalci koji poznaju tržište, kako u segmentu nabavke sirovina, a posebno u segmentu prodaje gotovih proizvoda.
Ti menadžeri su u kontaktu i sa finansijskim institucijama, a imaju iskustva i sa optimizacijom proizvodnih procesa i prilagodjavanja zahtevima tržišta.
ĆNa taj način se stvaraju uslovi da Železara Smederevo u aktuelnim okolnostima posluje na ekonomski najbolji mogući način. Sa druge strane, na taj način može da se kreira mnogo bolja pozicija Železare za buduće pronalaženje strateškog partneraĆ, naglasio je Krulj.
Iz pregovora sa Esmarkom mogu se izvući veoma važne pouke za buduće pregovore sa potencijalnim strateškim partnerima, jer su ovi pregovori vodjeni u situaciji kada je vreme bilo jedan od ključnih faktora, dok je druga strana koristila svoju bolju pregovaračku poziciju da maksimizira svoje zahteve koji su ozbiljno ugrožavali ciljeve Vlade Srbije u ovom slučaju, kazao je on.
To se vidi posebno iz zahteva stranog partnera da se finansijska investicija u Železaru finansira iz kredita za koji je garancije trebalo da da Vlada Srbije, primetio je on.
Kako je istakao Krulj, Vlada Srbije je u pregovorima sa Esmarkom jasno i nedvosmisleno pokazala da od ciljeva koje je usaglasila i sa EU i sa MMF-om neće odstupiti.
"I to je veoma važna poruka za sve buduće pregovore sa potencijalnim partnerima o strateškom partnerstvu za preduzeća koja se privatizujuĆ naglasio je poznati ekonomista.
On je istakao da nas u narednom periodu očekuje privatizacija i drugih značajnih industrijskih kapaciteta, koja su do sada bila u restrukturiranju, poput Petrohemija, FAP-a, Azotare, SIMPA, Prve petoletke i drugih, i naravno pregovori sa potencijalnim strateškim partnerima.
Govoreći o aktuelnoj krizi u odnosima izmedju Grčke i evrozone, Krulj je istakao da je interes Srbije da evrozona izadje iz krize, jer ona ubedljivo predstavlja naše najznačajnije tržište, i njen oporavak bi značio i povećanje tražnje na tom tržištu, što bi mogao da bude i značajan impuls za povećanje našeg izvoza na to tržište.
Krulj je izrazio nadu da će Grčka i EU uspeti da postignu kompromis kojim bi se izbegao izlazak Grčke iz evrozone, jer bi taj negativni scenario mogao da izazove nepredvidive turbulencije u Evrozoni, i ozbiljno produbljivanje krize u Grčkoj.
"Takav scenario ne odgovara nikome, pa zato verujem da će strane u pregovorima pronaći 'diplomatsko' rešenje, koje će sa jedne strane grčkoj vladi omogućiti da 'sačuva obraz' i utisak da je ostala na svojim predizbornim obećanjima, a da sa druge strane neće stvoriti negativan presedan u EvrozoniĆ, istakao je Krulj.
On očekuje nešto izmenjen aranžman Grčke sa kreditorima koji će biti manje rigidan po pitanju mera štednje, ali koji će omogućiti da Grčka i dalje dobija finansijsku pomoć, kako ne bi upala u bankrot.
Ostavi komentar