Gotovinski krediti se uzimaju najviše tokom leta, a banke znajući za takav trend, sve više nude kamate sa fiksnom ratom, kako bi bolje zaradile.
Gotovinski krediti se uzimaju najviše tokom leta, a banke znajući za takav trend, sve više nude kamate sa fiksnom ratom, kako bi bolje zaradile. Naime, Narodna banka Srbije konstantno smanjuje referentnu kamatu od koje zavisi cena zajmova u dinarima i tako će biti ubuduće. To znači da će banke nastaviti da obaraju kamate na pozajmice, a banke će manje zarađivati. Zbog toga su mnoge banke građanima ponudile fiksne kamate tokom celog perioda otplate, pod parolom "da ne moraju da brinu da će se svakog meseca menjati iznos obaveza".
Uz to, fiksna kamata na gotovinski kredit je skuplja minimum za jedan odsto od promenljive koja se usklađuje u određenom periodu, na mesec, tri ili šest meseci. Tako na primer fiksna kamata je 13,4 odsto, a varijabilna 12,3 odsto. Ako se klijent opredeli za fiksnu kamatu, svaka rata će mu u narednom periodu biti jednaka, bez obzira na to da li banka smanjuje kamatu na isti kredit.
Ko se odluči za varijabilnu kamatu, ona će se menjati u skladu sa kretanjem na tržištu, odnosno smanjivati. Kako NBS najavljuje da će nastaviti da obara svoju kamatu, to znači da će i belibor, naša kamata od koje zavisi cena kredita, padati, a samim tim i rate.
- Već duže vreme prisutna je tendencija rasta učešća dinarskih u ukupnim kreditima stanovništva - ističu u NBS. - Više od 70 odsto novih kredita stanovništvu je u dinarima, a u slučaju keš kredita, oni su gotovo u potpunosti (99 odsto) u domaćoj valuti.
Rastu pozajmice
Građani su ove godine uzeli oko 10 milijardi dinara više gotovinskih kredita, u odnosu na kraj prošle godine. Tome su najviše doprinele smanjene kamate, koje se sada kreću oko 12 odsto godišnje, tako da su mnogi mogli da sa istom platom refinansiraju postojeće zajmove, da smanje kamate i još uzmu nešto gotovine.
Ostavi komentar