MADRID, 7. marta (Tanjug) - Kontrola letenja Srbije i Crne Gore (SMATSA) i njen direktor Radojica Rovčanin dobitnici su nagrade Evropske komisije za uspešno realizovan projekat Slobodno planiranje letenja po jugoistočnoj osi iznad 10.000 metara.
"Ovo je važan korak za Srbiju i Crnu Goru koje su u vazdušnom saobraćaju već odavno članice Evropske unije. Zahvaljujem se Evropskoj komisiji koja je prepoznala napore naših stručnjaka i menadžmenta koji imaju za cilj povećanje bezbednosti i efikasnosti vazdušnog saobraćaja" rekao je Rovčanin prilikom uručenja nagrade u Madridu na svetskom kongresu pružalaca usluga u vazdušnom saobraćaju.
Ovo je prvi put da je u Evropi uveden koncept iznad teritorije četiri države (Srbije, Crne Gore,BiH i Hrvatske), čime je dokazano da je takva saradnja moguća i da može biti od koristi za sve zainteresovane strane, navodi se u saopštenju SMATSA.
Projekat SEAFRA (South-East Axis Free Route Airspace), koji su zajednički realizovale SMATSA Beograd, CroControl Zagreb i BHAnsa Sarajevo, odnosi se na 24-časovno slobodno planiranje i sprovodjenje letova putničkih aviona, bez obzira na podelu vazdušnog prostora medju državama ili granicama njihove odgovornosti po jugoistočnoj osi iznad nivoa leta 325 (10.000 metara).
Ideja za pokretanje koncepta slobodnog planiranja letenja tako velikih razmera potekla je od eksperata koji su zaduženi za pružanje usluga u različitim državama, sa zajedničkim ciljem da se, sa jedne strane, unapredi bezbednost i efikasnost usluga u vazdušnom saobraćaju, a sa druge strane da se zaštiti životna sredina smanjenjem ispuštanja štetnih goriva, CO2 i NOx gasova, dodaje se u saopštenju.
Aktivnosti vezane za SEAFRA-u pokrenute su u skladu sa Uredbom 716/2014, pet godina pre planiranog datuma za neograničeno, slobodno korišćenje vazdušnog prostora iznad 9.000 metara širom Evrope.
Ovaj projekat je jedan od ključnih dostignuća unutar inicijative EU o uspostavljanju Jedinstvenog evropskog neba (Single European Sky), bez obzira na državne ili vazdušne granice, koji ima za cilj povećanje bezbednosti, efikasnosti i kapaciteta vazdušnog saobraćaja u Evropi.
Ostavi komentar