Tekst objavljen: 11.01.2016 14:57        


Podaci o zaradama kompanija na Wall Street-u za četvrti kvartal, koji se očekuju sledeće nedelje, mogli bi da potvrde ono što mnogi investitori ne žele da čuju - da američkoj privredi možda ide dobro, ali su korporativni profiti u recesiji, piše danas agencija Rojters. 

Kompanije na Wall Street-u pred "recesijom profita"

Recesiju zarada - što znači da su prihodi u padu dva kvartala uzastopno, predvodiće uobičajeni "krivci", kompanije koje se bave energentima i sirovinama.

Ekonomski analitičari procenjuju da su u poslednjem kvartalu prošle godine zarade kompanija iz sastava "S||P500" indeksa, glavnog berzanskog indeksa na Wall Street-u, pale 4,2 odsto u odnosu na isto razdoblje prethodne godine.

To bi bio njihov drugi uzastopni kvartalni pad, što bi, prema podacima "Tomson Rojtersa", značilo da su ispunjene premise iz opšte definicije o recesiji, u ovom slučaju o "recesiji profita".
Očekuje se, takođe, pad prihoda kompanija, i to za 3,2 procenta na godišnjem nivou.

Prema podacima američkog ministarstva trgovine, dobit američkih kompanija u trećem kvartalu (prilagođena za zalihe i deprecijaciju) iznosila je oko 2.100 milijardi dolara, što je 1,1 procenat manje nego u prethodnom tromesečju, i 4,7 odsto manje nego u trećem kvartalu 2014. godine.

To je bio najveći pad zarada na godišnjem nivou od drugog kvartala 2009.
Uoči objavljivanja poslovnih rezultata za poslednje tromesečje prošle godine, 85 kompanija iz "S||P 500" indeksa smanjilo je procene rezultata ispod očekivanja analitičara, dok ih je 26 povećalo.

S obzirom na sunovrat cena nafte u proteklih godinu dana, najveći pad dobiti očekuje se u naftnom sektoru.
Zbog slabosti kineske privrede, koja je najveći svetski potrošač sirovina, oštro su pale i cene sirovina, pa se dvocifren pad zarada očekuje i u rudarskom sektoru.

Ocenjuje se da će na poslovanje američkih kompanija veliki uticaj imati i visok kurs dolara, s obzirom da kompanije iz "S||P 500" indeksa gotovo polovinu svoje prodaje ostvaruju u inostranstvu.

Jačanje američke valute loše se utiče na kompanije koje posluju u inostranstvu, jer poskupljuje njihove proizvode, čini ih manje konkurentnim, pa se očekuje pad njihovih prihoda i zarada.

Vrednost dolara u odnosu na korpu šest najvažnijih svjetskih valuta porasla je prošle godine 9,0 odsto, što je posledica Fed-ovog povećanja kamata, pri čemu će japanske i evropske monetarne vlasti još dugo voditi izuzetno labavu monetarnu politiku.

Prema prognozama analitičara, zarade kompanija bi u 2016. godini mogle da porastu za 7,5 odsto na godišnjem nivou, navodi Rojters.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
američke kompanije jak dolar američki dolar bankarske kamate odluka feda wall street

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana
situs game terbaik putaran mahjong optimal informasi rtp live teknologi auto maxwin rtp mahjong terkini scatter game olympus standar game online mahjong akurasi rtp harian update game gacor jackpot fortune ox starlight princess menggila cara tembus jackpot mahjong turnamen berburu scatter cakar76 mahjong ways gates of olympus link cakar76 maxwin link gacor cakar76 mahjong ways gacor cakar76 pola gacor mahjong cakar76 pla maxwin jp rtp gacor cakar76 rtp mahjong hitam scatter hitam mahjong bocoran pola mahjong dumatoto mahjong ways dumatoto pasti maxwin game gampang menang mahjong ways dumatoto naga hitam mahjong perkalian kakek zeus pola mahjong ways pola starlight princess 0 cara maxwin bomb bonanza pola petir merah olympus trik full kepala naga server anti rungkad mutar mahjong sambil sebat rtp game online