Novi komunalni propisi u gradu na Ibru izazvali buru komentara nezadovoljnih građana. Oni koji ne budu poštovali ovu gradsku odluku moraće da plate 3.000 dinara
Kraljevčani koji su do sada sušili veš na svojim terasama ili improvizovanim sušilicama koje se nalaze iznad trotoara, ulica, trgova ili javnih površina u centralnoj gradskoj zoni, moraće da pronađu neko drugo mesto za sušenje, jer im u suprotnom preti kazna od - 3.000 dinara.
Ovu odluku gradskih čelnika, kako pišu Večernje novosti, sprovodiće komunalni inspektori, ali će najpre u prvom periodu upozoravati građane da sušenjem veša na balkonima koji svaki prolaznik može da vidi, prave komunalni prekršaj!?
Odlukom o komunalnom uređenju kažnjavaće se i curenje vode iz klima-uređaja na ulicu, javnu površinu ili fasadu objekta. "To je i razumljivo, jer ko ima klimu mora da crevo za oticanje vode sprovede u oluk ili da odvod reši na neki drugi način. Mene mnogo iritira kada šetam centrom grada i na svakom koraku izbegavam vodu koja curi iz klima", kaže Slaviša Jović. |
"Smatramo da nije ni pristojno, ni civilizovano da lične stvari i veš praktično budu izloženi na terasama, lođama i prozorima", obrazlaže Milan Milošević, član Gradskog veća zadužen za stambeno-komunalne delatnosti i urbanizam.
- Naravno, imaćemo razumevanja za sve sugrađane koji zbog raznih, opravdanih okolnosti ne budu mogli da ispoštuju odluku.
Novi komunalni propisi uzburkali su duhove u gradu na Ibru i izazvali brojne, uglavnom negativne komentare na društvenim mrežama naročito onih koji nemaju alternativu, jer u većini stambenih zgrada ne postoje funkcionalne vešernice, a samo mali broj Kraljevčana u opštoj besparici može svojoj porodici da priušti mašinu za sušenje veša.
"Činjenica je da u centru grada okačeni veš na terasi deluje ružno, ali većina sugrađana nema drugo rešenje. Možda je trebalo da se ova odluka odnosi samo na improvizovane sušilice iznad trotoara i ulica jer je iritirajuće kada voda sa veša kaplje na prolaznike. Stanujem nedaleko od centra i decenijama sušim veš na terasi, a šta ću sada, nisam siguran", kaže Veljko Mijatović.
Dilema među Kraljevčanima je mnogo, a rešenja, kako stvari sada stoje, malo. Komentarišući nove propise, mnogi ističu da je sušenje veša na žicama iznad ulica na neki način čak i deo tradicije i nacionalnog "folklora" u nekim zemljama EU, kao i da je ovdašnja lokalna samouprava očigledno pobrkala lončiće u rešavanju brojnih komunalnih problema u gradu.
"Potrajalo bi kada bih nabrajala sve komunalne nepravilnosti, ali gradski čelnici su krenuli sa dna liste prioriteta, verovatno da bi popunili budžet", naglašava Aleksandra Simović.
- "Vešernicu i sušilicu nemam, a ne dolazi u obzir da veš sušim u kući, jer to nije ni zdravo, ni higijenski. A, terasa je moja i za nju, kao deo stana, uredno plaćam porez."
Ostavi komentar