Tekst objavljen: 04.08.2023 16:45        


Svakog avgusta ista priča. Roditelje koji spremaju decu za školu, aposebno za polazak u 1. razred, krene da "boli glava" pri pomisli naobaveze, pripreme, troškove.

Koliki će ove godine biti troškovi za jednog prvaka?


Iako je Grad Beograd doneo odluku da udžbenici za ovu školsku godinu budu besplatni (Budžetom za 2023. obezbeđena su sredstva za ovu namenu), roditelje i dalje čekaju brojni rashodi, naročito imajući u vidu poskupljenja svega.

Konsultovali smo mame, i evo šta nam one kažu u vezi sa spiskom stvari i troškova.

- Treba nam svašta (smeh). Iako je komplet knjiga besplatan, treba dokupiti neke udžbenike kao što je Digitalni svet ili materijal za građansko, a mimo toga, svakakopribor, ranac, odeću, opremu za fizičko/likovno- priča nam Marija Z. iz Beograda.

Kaže da su dobre pernice, napunjene, u proseku2.000 do 3.000 dinara, dok je solidan, anatomski ranac najmanje 5.000 dinara.

- Pojave se i neki kvalitetniji rančevi na akciji, za oko 3.000 RSD, ali se oni odmah rasprodaju.

Marija nam kaže da će svom drugom detetu, kao i starijem, obezbeditisatić-smartić, odnosno popularni pametni sat za decu sa GPS-om, kojikošta između 25 i 100 evra.

- U zavisnosti od motiva i kvaliteta, sveske A4 formata uveliko koštaju više od 100 dinara, a drvene bojice - one bolje, idu od 600 pa do 1.000 dinara po kompletu. Takođe, roditelji uglavnom previde troškove kao što suspecijalnaodeća za prvi dan škole, nove cipelice, kabanica i dodatna oprema - kaže Marija za naš portal.


Anita (36) ističe kako će "o svemu misliti tek posle odmora u avgustu" (smeh).

- Ne znam koliko ćemo trošiti na novu odeću, ali ono što moramo kupiti jesu ranac, pribor...Frka mi jekoliko će sve to da košta, jer već imamo svakodnevne rashode.Planiramo da idemo u nabavku krajem meseca, prvo nam je dete, pa ne znamo još šta nam sve treba- kaže nam Anita.

Kako kaže, jedino je teši što joj je ćerkica uzbuđena jer treba da krene u prvi razred.

- Ono što nam trenutno zadaje najviše muka jesteplaćanje dnevnog boravka. Plaćali smo i privatni vrtić, ali smo za to imali subvenciju, a za ovo toga nema. Savetuju nam da dete dajemo u privatni boravak, a kako ovde u Beogradu nemamo babe i dede da je čuvaju,moraćemo na kraju da računamo i tih dodatnih 30.000 dinara.

- Meni, kao majci, najteže pada to što će opet biti van kuće po 10 sati dnevno, dok se suprug i ja ne vratimo sa posla - priča nam Anita.

Još jedna mama iz Beograda nam kaže da planira da dete upiše u državni dnevni boravak, koji košta 8.000 mesečno, a gde roditelji faktički plaćaju samo hranu. Kada dete ide u školu prepodne, onda ima ručak u boravku, a kada ide popodne, onda ima doručak i užinu.

- Dakle, plaćate samo ketering, ostalo ne. Kad kažem ostalo, mislim na sam boravak deteta u dnevnom boravku i rad sa učiteljicom, koja im pomaže oko domaćih zadataka - priča nam Jovana M.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
troškovi za đake đaci prvaci škola polazak u školu

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana
situs game terbaik putaran mahjong optimal informasi rtp live teknologi auto maxwin rtp mahjong terkini scatter game olympus