Jedan od poslova koji će čekati buduću Vladu Srbije biće, po svoj prilici, i donošenje zakona o ličnom banktoru građana. Takav propis trebalo bi da pomogne i bankama i dužnicima da, u slučaju da stranka ne može izmirivati obaveze, reše probem najbezbolnije za obe strane.
Od bivših republika SFRJ prva ga je donela Slovenija, a i Hrvatska se već priprema da ga primeni.
Što se tiče zakona o bankrotu, stručnjaci smatraju da ga je lakše doneti nego sprovesti. Reč je o veoma kompleksnom propisu. Građani koji dobiju ličnog stečajnog upravnika ne mogu raspolagati svojom nepokretnom i pokretnom imovinom velike vrednosti bez saglasnosti upravnika. Takođe, recimo, ne mogu prodati stan pa bi o slučaju dužnika morao da bude obavešten i Katastar. Dužnik u stečaju ne dobija svoju platu već mu bankrotni staratelj daje sumu koja je dovoljna za preživljavanje. Ostali deo ide na izmirivanje obaveza. |
U Srbiji je postalo uobičajeno da kreditna aktivnost pada u svim kategorijama, pa i kod stanovništva, a da docnja raste. Prošlog meseca zaustavila se na 5,2 odsto u donosu na sumu kredita u otplati. Docnja građana svakog meseca poraste za promil.
– Mislim da bi za građane bilo veoma dobro da se taj zakon donese – kaže Dejan Gavrilović iz Udruženja bankarskih klijeneta Efektiva kaže za Dnevnik i dodaje da bi tako građani "znali da gubitak posla i posledice koje on sobom nosi ne znače i ekonomsko uništenje".
- Dok takav propis ne dobijemo, građanima ostaje da budu veoma pažljivi kada ulaze u kreditne aranžmane s bankom - naglašava on.
Ukoliko je u problemu s izmirivanjem obaveza, za klijenta je najbolje da se prvo obrati banci kod koje ima dug. One su najčešće spremne da omoguće poček ili grejs-period.
Ostavi komentar