Tekst objavljen: 30.03.2025 9:00        


Kineski proizvođač automobila BID (BYD) nadmašio je američkog rivala Teslu prvi put 2024. i postao vodeći svetski proizvođač električnih automobila, dostignuće koje je prevazišlo čak i očekivanja generalnog direktora brenda Vang Čuanfua, koji je predvideo da će ove godine nadmašiti svog najžešćeg konkurenta

Kineski proizvođač automobila BYD nadmašio Teslu


Za vlasnika Tesle Ilona Maska to je pilula koju će teško progutati, piše u današnjoj analizi francuski France 24.

Nekadašnji kralj električnih automobila – i sklon krajnje desničarskim provokacijama – stekao je novog neprijatelja, ovog puta iz Kine, čije se ime može sažeti u tri slova: BID, navodi France 24.

Kineski proizvođač automobila oborio je Teslu ove nedelje i postao vodeći svetski brend električnih automobila n akon što je BID (Build Your Dreams), registrovao prodaju od 100 milijardi dolara 2024. godine i time po prvi put premašilo Teslinih 97,7 milijardi dolara.

Uprkos činjenici da je BID postao prvorangirani u svetu u svetu po prodaji električnih vozila, taj brend ostaje uglavnom nepoznat na međunarodnom nivou jer je njegovo glavno tržište u Kini.


„Domaće tržište bi činilo oko 85 odsto njegove prodaje 2023. godine“, ocenio je Gregor Sebastijan, specijalista za električne automobile iz Rodijum grupe, jedne od vodećih svetskih konsultantskih kuća u Kini, navodi France 24.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
električni automobili BYD tesla kineski električni automobili

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana