Nekretnine u gradovima se lakše i izdaju i prodaju. Vlasnici kuća i stanova imaju još jedna dodatni i prilično profitabilan biznis, izdavanje stanova na dan.
Potrebno je samo da kvadrati budu skockani cakum-pakum, sve uz posteljinu i peškire i opremljenu čajnu kuhinju. Podrazumevaju se TV aparat plus kablovska i internet.
Prodavci nekretnina u Beogradu naglašavaju da su od početka godine cene skočile upravo zbog sve češćeg iznajmljivanja stanova na dan. Stanovi u Beogradu su od početka ove godine poskupeli za 10 odsto, ali ne u svim delovima grada. Prema rečima agenata za promet nekretninama, to se isključivo odnosi na tri beogradske opštine - Vračar, Stari grad i Novi Beograd.
"Stan na dan" pogurao cene
-To je skok cena stanova u poslednjih godinu dana, i iznosi oko 10 odsto. Ipak, ne može se reći konkretno za pojedinačnu opštinu jer svaka ima neke svoje mikrolokacije - kaže za Blic Biznis agent za promet nekretninama Nebojša Bucalo. On naglašava da je rast cena nekretnina u ove tri gradske opštine posledica sve češćeg iznajmljivanja stana na dan.- Cene su porasle apsolutno zbog povećane tražnje i kupovine stanova za tzv. iznajmljivanje na dan. To su delovi grada u kojima stranci najviše traže stanove jer su došli na par dana u Beograd - ističe Bucalo.
Za pola meseca 600 evra U Zrenjaninu je apartman pored Begeja za dve osobe 27 evra na noć. Rentijeri naglašavaju da se tu može besplatno smestiti kućni ljubimac. Za pola meseca izdavanja zaradi se 305 evra, ili još češće 610. Gazda kaže da mesta ima tek krajem novembra. Ruma je mesto gde se poslednjih godina zaustavilo dosta investitora. Oni cene apartmanski smeštaj. Za apartman u kojem se za jednu noć smeštaju tri osobe cena je 60 evra, za četiri 80. Za pola meseca izdavanja inkasira se između 900 i 1.200 evra. |
Jeftinije od hotela
Ti novoponuđeni smeštajni kapaciteti su jeftiniji od hotela, pružaju gostima veći komoditet, plus što većina rentijera dopušta da se u apartman smesti i kućni ljubimac. To mnogim vlasnicima, posebno pasa, rešava mnoge probleme prilikom putovanja.Stranci koji dođu poslom takođe se rado odlučuju za tu varijnatu jer, osim povoljnije cene, donosi i domaći komoditet. Protiv te nove prakse bune se vlasnici hostela i hotela jer im oduzimaju goste, prenosi B92.
Novi biznis doneo je posao i perionicama veša kao i restoranima koji se bave keteringom.
Kako to izgleda kada se iznajmljuje stan u Novom Sadu, Zrenjaninu ili Rumi?
U najvećem gradu u Vojvodini apartman za dve osobe je 60 evra za noć. Ukoliko stan dele tri ili četiri gosta, to je 85 evra, a za pet ili šest – 100. Gazdarica je objasnila da posao ide te da mesta ima tek sredinom novembra. Neka se samo najjeftiniji od tih apartmana izdaje pola meseca, to je 900 evra. Oni koji imaju bar dva, uspevaju da zarade duplo. Jeste da su tu struja, komunalije i režijski troškovi, ali oni ne prelze 100-200 evra mesečno. Da se stan izdaje podstanarima za 150-200 evra, zaradilo bi se mnogo manje.Posao i za perionice veša
U ceo biznis uključile su se perionice. Tako u Novom Sadu mašina od pet kilograma veša, gde stanu dva kompleta posteljine sa sve peškirima, staje 650 dinara. Dostava se, ko je želi, dodatno plaća 300 dinara. U perionici naglašavaju da posteljinu štirkaju i stvaljaju italijanski oplemenjivač. Onaj ko često koristi uslugu može dobiti popust do deset odsto pa i besplatnu dostavu. U manjim gradovima, osim perionica, tu su i komšinice koje su nezaposlene ili, čak i kada rade, tako dopunjavaju kućni budžet. Peru, štirkaju i peglaju upola tržišne cene. Mnoge od njih spremne su i da pospreme apartman između boravka dva gosta. Sve bez fiskalnog računa.Taj biznis najviše smeta stalnim stanarima zgrada jer mnogi ne vole da im hodnicima šetaju nepoznati ljudi, koji se uz to stalno menjaju. Posebno ako su gosti bahati. Eto još jednog posla za upravnike zgrada. Većih problema do sada nije bilo.
Ostavi komentar