BEOGRAD, 21. decembra (Tanjug) - Ministar poljoprivrede Branislav Nedimović ocenio je danas da će uvođenje Geografskog informacionog sistema (GIS) biti bolan proces za neke lokalne samouprave, ali da je to neophodno kako bi informacione tehnologije i 21. vek ušli u proces upravljanja državnim poljoprivrednim zemljištem.
"Imali smo rešenja koja su se bazirala na nekim principima od pre 30, 40 godina. Sve je bilo u papirima, gubilo se vreme na prenos različitih podataka između gradova, odnosno između Beograda i lokalnih samouprava, ali i isto tako u okviru samog sistema lokalnih samouprava", rekao je Nedimović Tanjugu.
Ministar je bio na Građevinskom fakultetu, gde je održan informativni sastanak za gradonačelnike i predsednike opština jedinica lokalne samouprave s ciljem njihovog upoznavanja sa mogućnostima i funkcionalnostima ovog informacionog sistema.
Ovim sistemom se, naveo je Nedimović, na savremen način, pomoću jedne web aplikacije, skupljaju svi podaci na jednom mestu, i tačno se vidi šta se dešava sa bilo kojim delom poljoprivrednog zemljišta u državnoj svojini.
"Sa druge strane, imamo transparentnost postupka i nema više da jedna parcela može da bude izdata dva puta", istakao je Nedimović.
Ambasador Nemačke u Srbiji Aksel Ditman rekao je Tanjugu da poljoprivreda igra veliku ulogu u Srbiji i da Nemačka, u okviru nemačke razvojne pomoći, tesno sarađuje sa Vladom Srbije i sa lokalnim samoupravama s ciljem efikasnijeg korišćenja poljoprivrednog zemljišta.
"Ovde se radi o jednom projektu koji sprovodi GIZ u iznosu od sedam miliona evra. Projekat je već pokrenut u nekim odabranim lokalnim samoupravama i tamo se već primećuje bolje i efikasnije korišćenje poljoprivrednog zemljišta", naveo je Ditman.
Ovaj sistem, kaže nemački ambasador, sa jedne strane povećava transparentnost, dok se sa druge omogućava efikasnije upravljanje i korišćenje poljoprivrednog zemljišta, što je dobro i za same poljoprivrednike i za lokalne samouprave, ali i za samu Srbiju, jer se povećava proizvodnja i efikasnost u poljoprivredi.
Informativnom sastanku na temu "Korišćenje IT rešenja za izradu Godišnjeg programa zaštite, uređenja i korišćenja poljoprivrednog zemljišta", prisustvovali su i predstavnici Uprave za poljoprivredno zemljište.
Oni su istakli da je osnovni cilj GIS-a u okviru projekta "Unapređenje upravljanja zemljištem na lokalnom nivou u Republici Srbiji", da se pojednostavi davanje u zakup poljoprivrednog zemljišta u državnom vlasništvu, kao i da se omogući bolje planiranje i kontrola korišćenja zemljišta.
Projekat "Unapređenje upravljanja zemljištem na lokalnom nivou u Republici Srbiji" realizuje Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju (GIZ).
Projekat traje tri godine i ima budžet od tri miliona evra koji obezbeđuje Ministarstvo za privrednu saradnju i razvoj Savezne Republike Nemačke.
Ostavi komentar