Tekst objavljen: 06.11.2016 12:57        


Svetski dan štednje ustanovljen je 31. oktobra 1924. godine u Milanu, na prvom Međunarodnom kongresu štedionica. Banke širom sveta i skoro ceo vek kasnije, na ovaj dan nagrađuju svoje najvernije štediše i podsećaju koliko je finansijska sigurnost bitna.

Isplativije štedeti u dinarima nego u evrima

Svetski dan štednje je bio najpopularniji između 1955. i 1970. godine, kada je u mnogim zemljama postao tradicija, a u nekim, poput Austrije, čak dobio i svoju maskotu.

Nedelja štednje u Srbiji traje od 31. oktobra do 7. novembra, dok mesec štednje traje do kraja novembra, a tada je tradicionalno i najpovoljnije da svoj novac stavite na štednju, jer su kamate najviše.

Kamata na štednju je iz godine u godinu sve niža,  u evrima je skoro neisplativa, pa tako na 1000 evra kada se odbiju svi troškovi na kamatu se pripisuje 5 evra kamate, dok se kod štednje u dinarima na 150.000 dinara može uzeti na osnovu kamate 6.750 dinara.

Iako je štednja u bankama najsigurniji vid štednje, pored niskih kamata koje banke daju, one štediše koje poseduju veće iznose mogu da ulažu svoj novac i u državne zapise, koji donose veću dobit na osnovu kamate, a  sigurne su za ulaganje.  

Prinosi na državne obveznice neznatno su viši u odnosu na štednju u bankama, ali su zarade na ovu vrstu ulaganja dosta pale u proteklom periodu (kao i kada je reč o kamatama). Ovo je u jednu ruku logično, s obzirom da su banke (koristeći depozite stanovništva) glavni kupci ovih hartija. Prinos u evrima na jednogodišnje državne hartije iznosi oko 0,8%, dok je na rok od dve godine oko 1,1%. Kada su u pitanju državne hartije denominovane u dinarima, prinos na godinu dana je oko 3,6%, dok je na dve godine oko 4,3%. Dakle, ovo su nominalni prinosi, a na dinarskim hartijama treba ukalkulisati očekivano slabljenje kursa dinara, kaže Gujaničić.

U bankama se na štednji nalazi 9 mild. evra. Iako je rast poverenja u bankarski sistem i štednja u bankama iz godine u godinu raste, glavni razlog je taj što štediše nisu spremne da svoj novac ulože u druge alternative ili biznis, već ga čuvaju za crne dane.

Prema podacima iz septembarskog Statističkog biltena NBS, štednja u devizama iznosi 1.053 milijarde dinara (8,57 milijardi evra), dok se na štednim računima u domaćoj valuti nalazi 48,98 milijardi dinara. Od ukupne štednje u devizama, 263,02 milijarde dinara je oročeno na duži rok (2,14 milijardi evra), a 790,82 milijarde dinara na kratak rok (6,43 milijarde evra).

2 komentara

  1. User image
    ljuba Kragujevčanin 08.11.2016 10:41

    U bankama se na štednji nalazi 9 mil evra.
    izvinit šta znači MIL
    ako je skračenica nema tačke iza.
    Pa i da ia opet je neodredljivo

  2. User image
    Marija 08.11.2016 19:13

    Evo ga jos jedan sa komentarom o pravopisu.Ako nemas druga posla ne komentarisi,koga interesuje dal ima tacka ili ne?

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
nbs državni zapisi dinarska štednja devizna štednja

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana
situs game terbaik putaran mahjong optimal informasi rtp live teknologi auto maxwin rtp mahjong terkini scatter game olympus standar game online mahjong akurasi rtp harian update game gacor jackpot fortune ox starlight princess menggila cara tembus jackpot mahjong turnamen berburu scatter cakar76 mahjong ways gates of olympus link cakar76 maxwin link gacor cakar76 mahjong ways gacor cakar76 pola gacor mahjong cakar76 pla maxwin jp rtp gacor cakar76 rtp mahjong hitam scatter hitam mahjong bocoran pola mahjong dumatoto mahjong ways dumatoto pasti maxwin game gampang menang mahjong ways dumatoto naga hitam mahjong perkalian kakek zeus pola mahjong ways pola starlight princess 0 cara maxwin bomb bonanza pola petir merah olympus trik full kepala naga server anti rungkad mutar mahjong sambil sebat rtp game online