PARIZ, 10. februara (Tanjug) - Globalne cene nafte će se samo delimično oporaviti u odnosu na spektakularni minimum registrovan prošle godine, a taj oporavak će biti nedovoljan za podsticanje privrednog rasta ili smanjenje proizvodnje nafte iz škriljaca u SAD, saopštila je danas Medjunarodna agencija za energetiku (IEA). Prema najnovijoj projekciji IEA za narednih pet godina, cene nafte bi trebalo da porastu sa aktuelnog nivo
PARIZ, 10. februara (Tanjug) - Globalne cene nafte će se samo delimično oporaviti u odnosu na spektakularni minimum registrovan prošle godine, a taj oporavak će biti nedovoljan za podsticanje privrednog rasta ili smanjenje proizvodnje nafte iz škriljaca u SAD, saopštila je danas Medjunarodna agencija za energetiku (IEA).
Prema najnovijoj projekciji IEA za narednih pet godina, cene nafte bi trebalo da porastu sa aktuelnog nivoa od izmedju 50-55 dolara po barelu na 73 dolara po barelu u 2020. godini, što je i dalje znatno ispod cene od 100 dolara za barel koja je od juna prošle godine počela da pada, prenosi agencija Frans pres.
"Globalno tržište nafte je izgleda otvorilo novu stranicu u svojoj istoriji, uz značajnu promenu dinamike tražnje, veliki zaokret u trgovini naftom, i drastično drugačije uloge za članice Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEK) i zemlje-proizvodjače koji nisu deo tog kartela", navodi se u izveštaju IEA.
Velike zalihe i prigušena tražnja su, kako se navodi u izveštaju, uzrokovali sunovrat cena nafte za čak 60 odsto, ali IEA navodi da će se uravnoteženje tržišta dogoditi relativno brzo, pri čemu bi porast zaliha trebalo da bude zaustavljen srdinom godine.
IEA predvidja "stabilizaciju cena na nivoima koji su iznad nedavnih minimuma, ali znatno ispod maksimuma iz protekle tri godine", i dodaje da je oštar pad u cenama obradovao velike potrošače nafte, jer niže cene energenata obično donose snažniji privredni rast.
IEA, medjutim, tvrdi da će uticaj niskih cena nafte "verovatno biti skromniji od očekivanog", zbog posledica globalne ekononomske krize iz 2008. godine i slabih investicija.
Ostavi komentar