Grčki zakonodavci bi, kako se očekuje, u nedelju trebalo da glasaju o nacrtu nepopularnih poreskih i penzionih reformi, koje bi, kako se nada zvanična Atina, trebalo da ubede kreditore da odobre isplatu dalje pomoći Grčkoj.
Komitet grčkog parlamenta bi danas trebalo da razmotri zakon, čiji je cilj povećanje poreskih prihoda i smanjenje izdataka za penzije sa aktuelnog nivoa od 17 odsto BDP-a godišnje, prenosi agencija Rojters.
Predloženim zakonom, porez na korporativne dividende bi skočio na 15 sa 10 odsto, došlo bi do povećanja poreza na dobit za one koji dobro zarađuju, kao i do ozbiljnog skoka takozvanog "solidarnog poreza" koji direktno ide u državnu kasu.
Zakonom je predviđeno i uvođenje nacionalne penzije od 384 evra mesečno posle 20 godina radnog staža, ukidanje benefita za siromašne penzionere (EKAS) i ponovno obračunavanje penzija, dodaje britanska agencija.
Grčki parlament bi o novom setu reformi trebalo da glasa pre ponedeljka, kada se sastaju ministri finansija evrozone, a sve u cilju deblokiranja revizije sopstvenog programa pomoći, koja je obustavljena zbog neslaganja između međunarodnih kreditora u pogledu fiskalnog napretka zvanične Atine.
Grčkoj su potrebna sredstva iz paketa pomoći kako bi otplatila kredite Međunarodnom monetarnom fondu i kako bi vratila dug po osnovu obveznica Evropske centralne banke, koje joj u julu dospevaju na naplatu, navodi britanska agencija.
Zvanična Atina se nada će "zeleno svetlo" parlamenta ubediti ostale članice EU da je Grčka ostvarila dovoljan napredak i da nema potrebe za daljim "stezanjem kaiša". Sindikati radnika su za sutra i prekosutra sazvali 48-časovni štrajk, a očekuje se da će se demonstranti na dan izjašnjavanja o ovom zakonu okupiti ispred zgrade parlamenta.
Grčka i njeni kreditori su se saglasili oko paketa reformi, koji je vredan tri odsto BDP-a, ali se i dalje ne slažu oko vanrednih mera, koje bi trebalo da budu primenjene u slučaju da zvanična Atina ne dostigne zacrtane ciljeve.
Ostavi komentar