Tekst objavljen: 09.12.2016 15:27        


BEOGRAD, 9. decembra (Tanjug) - Predlog budžeta Srbije za 2017. godinu donosi poboljšanje javnim finansijama, smatra Fiskalni savet, ali napominje da je propuštena prilika za veći korak ka njihovom trajnom ozdravljenju.

Fiskalni savet: Poboljšanja, ali nedovoljna

Relativno nizak budžetski deficit za 2017. godinu, u iznosu od 69 milijardi dinara, dovešće do umanjenja javnog duga u odnosu na BDP za oko 1,1 procentni poen, rekao je predsednik Fiskalnog saveta Pavle Petrović na današnjoj konferencije za novinare.

Ocenjujući da je dug države od oko 74 odsto BDP-a izuzetno visok i opasan, on je naveo da će sa planiranim smanjenjem budžetskog deficita javni dug iznositi 73 procenta BDP-a što je i dalje visok nivo, koji upućuje na nephodnost još većeg rezanja manjka u državnoj kasi u narednim godinama.

Prema njegovim rečima, uvođenje velikih infrastrukturnih projekata u budžet za 2017. predstavlja značajnu i dobru metodološku promenu, jer ga čini sveobuhvatnijim i transparentnijim.

Deficit je, smatra Savet, planiran kredibilno, odnosno nema većih rizika da će prihodi znatno podbaciti u odnosu na plan, niti da će se rashodi otrgnuti kontroli.

Petrović je međutim ukazao da neuspešna javna i državna preduzeća predstavljaju ogroman budžetski trošak, ali i budući budžetski rizik.

"Problem nereformisanih javnih i državnih preduzeća je preveliko opterećenje za javne finansije zemlje i zato njihovo rešavanje mora da postane prioritet", kazao je Petrović.

U suprotnom, kako je upozorio, troškovi budžeta za ta preduzeća "poješće" druge ostvarene uštede, zbog čega bi domaće finansije mogle da postanu ranjive na spoljne šokove, koji bi mogli da utiču na pojavu recesije i rast javnog duga.

Prema njegovim rečima, više od polovine planiranog deficita za 2017. ide na vraćanje starih dugova tih preduzeća, u iznosu od oko 40 milijardi dinara. Najveći iznos se odnosi na garancije za Srbijagas (200 miliona evra).

Petrović je takođe ocenio da praksa gomilanja dugova preduzeća za gas i struju prema Srbijagasu i EPS-u predstavlja opasnost po budžet, navodeći da se taj iznos za ovu godinu procenjuje na između 15 i 20 milijardi dinara.

"Samo RTB Bor je napravio 4,0 milijarde dinara duga prema EPS-u, dok račune za gas Srbijagasu nisu redovno izmirivali MSK, Azotara, Galenika i neka druga državna preduzeća", rekao je on.

Ovaj problem, kako je istakao, preti da donese nove troškove u budućnosti, bilo kroz ponovno izdavanje garancija za Srbijagas koje će vraćati država, ili kroz dalje iznurivanje EPS-a čiji bi dugovi onda takođe mogli da padnu na državu.

RTB Bor neće ni u 2017. moći da plaća struju, rekao je Petrović i dodao da je država u budžetu za narednu godinu predvidela dve milijarde dinara subvencija za tu kompaniju, kao i izdavanje garancije za Resavicu u iznosu od 10 miliona evra, koja će, smatra on, gotovo izvesno biti aktivirana.

"Kad već RTB Bor nije u mogućnosti samostalno da izmiruje svoje obaveze, opravdano je sa stanovišta Fiskalnog saveta da njegov trošak država pokriva odmah kad nastane, ali se postavlja pitanje šta će sa dugovima drugih gubitaša", rekao je Petrović.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana