BEOGRAD, 20. februara (Tanjug) - Primena Zakona o računovodstvu neće biti ukinuta niti odložena, već su samo pomereni rokovi za predaju godišnjih finansijskih izveštaja, jer jedan broj privrednika nije na vreme nabavio elektronski potpis, objavilo je danas Ministarstvo finansija. "Odredbe Zakona i podzakonska akta neće biti ukinuti, niti će primena biti odložena. Ti propisi će se, počev od sastavljanja finansijskih izveštaja
BEOGRAD, 20. februara (Tanjug) - Primena Zakona o računovodstvu neće biti ukinuta niti odložena, već su samo pomereni rokovi za predaju godišnjih finansijskih izveštaja, jer jedan broj privrednika nije na vreme nabavio elektronski potpis, objavilo je danas Ministarstvo finansija.
"Odredbe Zakona i podzakonska akta neće biti ukinuti, niti će primena biti odložena. Ti propisi će se, počev od sastavljanja finansijskih izveštaja za 2014. godinu, primenjivati u potpunosti", navodi ministarstvo.
Rokovi za predaju tih izveštaja su, medjutim, pomereni, pa je sada rok za godišnjih finansijskih izveštaja Agenciji za privredne registre (APP) 30. jun.
Rok za predaju izveštaja za statističke i druge potrebe je, izuzetno, u ovoj godini 31. mart, dok je do sada to bio kraj februara.
Taj je rok produžen, kako je navedeno, zbog objektivnih okolnosti i na inicijativu Privredne komore Srbije, kako bi se uspostavio efikasan sistem elektronskog dostavljanja i prijema ovih izveštaja u APR-u.
"Jedan od ključnih razloga produženja poka je što jedan broj obveznika nije na vreme obezbedio kvalifikovani elektronski potpis, pa se na ovaj način izašlo u susret i molbama privrede", objavilo je ministarstvo, dodajući da APR za ne naplaćuje naknadu za dostavjanje izveštaja.
Ministarstvo finansija ističe da je uvodjenje elektronskog sistema dostavljanja izveštaja, a koji je zaživeo ove godine, višestruko korisno.
Prvo, na taj način se dodatno smanjuju troškovi privrede vezano za finansijsko izveštavanje, zatim, olakšava se komunikacija obveznika sa APR-om i povećava pravna sigurnost.
Podzakonska akta, čija je potpuna primena preduslov za efikasno sprovodenje Zakona, doneta su, kako je navedeno, u skladu sa medjunarodnim standardima finansijskog izveštavanja i relevantnim propisima EU. Njihovu izradu, navodi ministarstvo, pomogla je i Svetska banka. Kako je navedeno, predstavnici Evropske komisije su nedavno izuzetno visoko ocenili stepen usaglašenosti tih propisa sa EU regulativom.
Ministarstvo nagašava da donošenjem Zakona o računovodstvu i pratećih propisa nisu nametnuti nikakvi dodatni troškovi privredi Srbije. "Naprotiv, donošenjem podzakonskih propisa, posebno za mikro i druga preduzeća, propisana su jednostavnija pravila za finansijsko izveštavanje, čime je smanjeno administrativno opterećenja i postupci", navodi ministarstvo.
Propisivanjem novih kriterijuma za razvrstavanje pravnih lica, dodaju, smanjen je broj onih koji su obveznici revizije, čime su takodje smanjeni troškovi. Sada ih, naime, ima oko 4.000, u odnosu na ranije rešenje kada ih je bilo oko 5.600.
Ostavi komentar