Falsifikovana i piratska roba učestvuje sa do 2,5 odsto u svetskoj trgovini, a njena vrednost je čak 461 milijarda dolara, što značajno šteti poslovanju kompanija i državnim kasama, saopštila je danas Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD).
Trgovina falsifikovanim proizvodima, kao što su lažne torbe modne kuće "Louis Vuitton" i patike marke "Nike", pogoršala se u protekloj deceniji, budući da je u prethodnoj studiji OECD-a iz 2008. godine, takva roba činila 1,9 odsto svetskog uvoza, u vrednosti od 200 milijardi dolara, prenosi agencija Rojters.
Negativni efekti krivotvorene robe su daleko veći po bogate zemlje, gde je i lociran najveći broj kompanija koje proizvode najpoželjniju brendiranu robu, navodi britanska agencija, dodajući da je Evropska unija uvezla do 5,0 odsto "lažnjaka" u 2013. godini, u vrednosti od čak 116 milijardi dolara.
Kina je, prema izveštaju OECD-a, označena kao najveći proizvođač falsifikovanih proizvoda, a prava intelektualne svojine kineskih kompanija su takođe često narušena, zaključuje ova organizacija.
Ostavi komentar