U odnosu na prethodne godine, dinar je 2013. bio dosta stabilan. Domaća valuta je ove godine oslabila prema evru 1,3 odsto. Narodna banka Srbije će i naredne godine voditi politiku „rukovođeno plivajućeg kursa“.
To će joj biti lakše nego ove godine jer će, kada se saberu prodaje i kupovine na međubankarskom deviznom tržištu, biti četrdeset miliona evra u plusu. Krajem novembra devizne rezerve zemlje su iznosile 10,36 milijardi evra.
Stabilan kurs je važan jer ne treba zaboraviti da je kod nas više od 70 odsto kredita koji se vraćaju indeksirano u evrima. Svi oni, baš kao i uvoznici i izvoznici, svaki radni dan počinju pogledom na kursnu listu.
Živanović nagalašava da je dobro što ukupne devizne rezerve ne padaju. Govori da inostrane bankarske grupacije koje posluju kod nas ne povlače značajnije novac iz Srbije. To je rezultat monetarnih mera NBS-a jer centralna banka dinar drži pod kontrolom intervencijama iz rezervi, s jedne strane, a s druge, diskretnom kontrolom namene trošenja deviza kupljenih od NBS-a. Ne treba očekivati značajnije smanjenje deviznih rezervi. Čak i uz manje rezerve NBS može uspešno držati dinar pod kontrolom na kraći rok, barem u prvom kvartalu 2014. |
– Svaki eventualni pad gurnuo bi privredu u gubitke, smanjio dobit i doneo dramatično povećanje finansijskih rashoda. To bi se posebno loše odrazilo u decembru, kada se rade godišnji izveštaji, jer bi se pogoršali bilansi preduzeća, a dramatično bi uticalo i na poslovanje banaka. Takva događanja pogoršala bi kreditni rejting preduzeća. Tada bi banke morale da izdvajaju veće rezerve za kreditne plasmane date tim kompanijama – naglašava Živanović.
On dodaje da "to ne bi prošlo bez lanačne reakcije. Prva posledica bila bi povećanje cene kredita, a banke bi onda novac usmerile ka plasmanima nekreditnog oblika, recimo kupovini hartija od vrednosti. Zato je koridor u kojem se kreće nacionalna valuta dobar potez centralnih monetarnih vlasti. To utiče na stabilizovanje privrednih prilika. Istina, sada nemamo ono što bi stručnjaci nazvali perfektnost nacionalnog deviznog tržišta, ali, po meni, ne treba insitirati na tome".
Ostavi komentar